X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Strategie redukcji zużycia antybiotyków w fermach świń opracowane przez światowych ekspertów

W tym pierwszym artykule z naszej serii zestawimy i porównamy perspektywy czterech ekspertów w dziedzinie zdrowia świń z niektórych z najważniejszych krajów produkujących wieprzowinę (tj. USA, Włoch, Danii i Hiszpanii) na temat strategii redukcji stosowania antybiotyków na fermach trzody chlewnej.

Najważniejszym celem stosowania antybiotyków w medycynie zwierząt jest zapobieganie cierpieniu i leczenie zwierząt poprzez właściwe zarządzanie zdrowiem. W większości krajów antybiotyki mogą być stosowane wyłącznie na receptę weterynaryjną wystawioną przez lekarza weterynarii, co ustala dobre stosunki między lekarzem weterynarii a klientem. Lekarze weterynarii zdają sobie sprawę z korzyści płynących z antybiotyków i chcą chronić ich długoterminową skuteczność, zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt, dla przyszłych pokoleń. Lekarze weterynarii odgrywają kluczową rolę w odpowiedzialnym stosowaniu antybiotyków i są głównymi czynnikami mającymi wpływ na każdą strategię redukcji antybiotyków.

Mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z czterema weterynarzami zajmującymi się trzodą chlewną z kilku najważniejszych krajów producenckich na całym świecie, w tym z USA, Włoch, Danii i Hiszpanii. W tym pierwszym artykule podsumowujemy ogólną dyskusję na temat strategii redukcji stosowania antybiotyków w poszczególnych krajach, sposobu wyznaczania celów i sposobu, w jaki ich branże podążają za nimi.

Wszyscy nasi weterynarze, z którymi rozmawialiśmy, podkreślili, że bez wątpienia rządy i przemysł w swoich krajach są bardzo zaniepokojone ogólnym naciskiem na zmniejszenie stosowania antybiotyków. Wszyscy opisali różne inicjatywy nakreślone w ich oficjalnych programach krajowych. Michael Agerley jest jednym z 12 lekarzy weterynarii z Porcus, dużej kliniki weterynaryjnej zajmującej się świniami w Danii, która zapewnia opiekę zdrowotną dla 200 000 macior w Danii (tj. 20% duńskiej populacji loch). Agerley wyraża się bardzo jasno, opisując „presję, jaką ich rząd wywierał na barki weterynarzy zajmujących się świniami” od samego początku duńskiej inicjatywy krajowej, która rozpoczęła się 10 lat temu. Dania posiada ogólnokrajową publiczną bazę danych o nazwie „VETSTAT” (zdjęcie 1) i na podstawie tych danych rutynowo raportuje całkowitą ilość przepisanych antybiotyków na gospodarstwo i na lekarza weterynarii. Poziomy te są stale analizowane przez ich rząd. Agerley podkreślił bardzo publiczne podejście do najnowszej inicjatywy duńskiej społeczności naukowej, zgodnie z którą dane „10 najgorszych lekarzy weterynarii”, którzy przepisują największe ilości antybiotyków, będzie rutynowo publikowanych w biuletynie. Ten temat jest niezwykle ważny w codziennej praktyce każdego weterynarza zajmującego się trzodą. Agerley jest bardzo dumny, że dzięki ciężkiej pracy lekarzy weterynarii Porcus i ich producentów, udało im się uniknąć pojawienia się na tej liście!

Fot. 1. Przykład raportu VETSTAT z duńskiej fermy świń. Oś Y = średnia dzienna dawka, oś X = miesiące

Fot. 1. Przykład raportu VETSTAT z duńskiej fermy świń. Oś Y = średnia dzienna dawka, oś X = miesiące

W Hiszpanii Krajowy Plan Oporności na Antybiotyki (Plan Nacional Resistencia Antibióticos - PNRA) został uruchomiony w 2014 roku w następstwie dyrektywy Komisji Europejskiej. Sanz, dyrektor regionalny UVESA w Castilla y Leon, wyjaśnił, że PRAN był w znacznym stopniu napędzany przez udział firm produkcyjnych, takich jak UVESA.

UVESA to firma produkcyjna, której roczny dochód przekracza 400 mln euro i jest liderem zarówno w branży drobiarskiej, jak i w produkcji trzody chlewnej z ponad 40 000 loch w pełnej produkcji. Sanz uważa, że PNRA ma bardzo wyraźny cel polegający na obniżeniu ogólnego zużycia antybiotyków i mimo że rozpoczął się jako program dobrowolny, przemysł dołożył wszelkich starań, aby odnieść sukces na tym polu, ponieważ jest to oczekiwane przez społeczeństwo. Na koniec Sanz zauważył, że w miarę jak przemysł obniża zużycie antybiotyków, zmiany te muszą przebiegać równolegle z zachowaniem konkurencyjnej i dochodowej działalności. W rzeczywistości oznacza to, że weterynarze potrzebują narzędzi i swobody, aby zrównoważyć zapobieganie i leczenie istniejących patologii, w interesie zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Scollo jest jednym z 12 lekarzy weterynarii zajmujących się trzodą chlewną z dużej kliniki weterynaryjnej we Włoszech o nazwie Suivet. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w medycynie świń. Scollo zgodziła się co do wagi tematu ograniczenia stosowania antybiotyków i potwierdziła, że jest to również ważne dla całego włoskiego przemysłu trzody chlewnej. Jednak jej zdaniem nadal jest część rolników i firm, które nie są gotowe do wprowadzenia wymaganych zmian. Opisała, że istnieją krajowe i regionalne wytyczne dotyczące redukcji antybiotyków, ale nie ma żadnych opłat ani kar dla tych, którzy ich nie przestrzegają. W rezultacie uważa, że należy dołożyć większych starań, aby stworzyć niezbędne zachęty do skutecznego działania.

Cano jest dyrektorem ds. ubezpieczeń zdrowotnych w Pipestone System w USA. Pipestone to duży system produkcji trzody chlewnej, który obsługuje około 280 000 loch (tj. 4-5% stad loch w USA) i zapewnia usługi zdrowotne innym producentom poza ich systemem. Przedstawił swoje spojrzenie na branże świń w Stanach Zjednoczonych i problem redukcji antybiotyków. Zauważył, że stosowanie antybiotyków na farmach jest regulowane w USA przez Food and Drug Administration (FDA).

Podkreśla, że przepisy dotyczące stosowania antybiotyków w paszach uległy bardzo istotnym zmianom w ciągu ostatnich 10 lat od czasu uchwalenia ustawy o bezpieczeństwie żywności i modernizacji (FSMA) w latach 2010-2011. Jeśli chodzi o stosowanie antybiotyków w paszach, nowy zestaw przepisów zmienił podejście rządu na bardziej proaktywne. FSMA zapewniła, że wytwórnie pasz byłyby traktowane jak zakłady produkujące żywność dla ludzi w odniesieniu do bezpieczeństwa żywności. W 2015 roku zaczęli działać na podstawie dyrektywy Veterinary Feed Directive (VFD), która kieruje i dokumentuje właściwe stosowanie antybiotyków w paszach. Zapewnia ramy, które sprawiają, że weterynarze terenowi będą zaangażowani w kierowanie odpowiednim stosowaniem antybiotyków. Cano podkreślił, że był to ważny krok na drodze do odpowiedzialnego stosowania antybiotyków w przemyśle trzody chlewnej.

Fot. 2.Zakład przetwórstwa pasz w Ameryce Północnej. Źródło ANACAN.

Fot. 2.Zakład przetwórstwa pasz w Ameryce Północnej. Źródło ANACAN.

W następnym artykule z tej serii omówimy doświadczenia naszych weterynarzy, z którymi przeprowadzono wywiady, i omówimy strategie ograniczania stosowania antybiotyków w ich gospodarstwach, ich bardziej i mnie udane doświadczenia.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Fot. 1. Świnie w odchowalni

Strategie redukcji antybiotyków w fermach trzody chlewnej: czy widzimy korelację ze zwiększoną śmiertelnością w odchowalniach?

W czwartym artykule z naszej serii dokonujemy przeglądu opinii naszej grupy ekspertów ds. zdrowia świń z różnych części świata na temat potencjalnego związku, jeśli w ogóle, między wzrostem śmiertelności w odchowalniach,, który obserwowano w niektórych krajach w ciągu ostatnich kilku lat, a strategiami redukcji antybiotyków.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji