Systemy nadzoru wideo w rzeźniach są dodatkowym narzędziem dostępnym dla operatorów rzeźni w celu akredytacji spełnienia wymogów prawnych i utrzymania dobrostanu zwierząt podczas wszystkich czynności wykonywanych na żywych zwierzętach w obiektach rzeźni.
Jest to również instrument dostępny dla Urzędowych Służb Weterynaryjnych rzeźni (OVS) jako uzupełnienie kontroli przeprowadzanych w celu oceny zgodności ze standardami dobrostanu zwierząt.
Poniżej znajduje się szczegółowy opis stanu wdrożenia tego lub podobnych systemów w różnych krajach w celu wzmocnienia gwarancji zgodności z przepisami prawa dotyczącymi dobrostanu zwierząt w rzeźniach.
Hiszpania
- W dniu 24 sierpnia 2023 r. wszedł w życie obowiązkowy wymóg instalowania systemów nadzoru wideo przez hiszpańskie rzeźnie (z wyjątkiem małych rzeźni, które zrobią to w sierpniu 2024 r.). Tym samym Hiszpania stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził przepisy dotyczące takich instalacji.
- Materiał filmowy musi być przechowywany przez miesiąc po nagraniu, chyba że uchwycił czyn zagrażający integralności osób, mienia lub obiektów.
- Kamery powinny pokazywać obiekty, w których znajdują się żywe zwierzęta, w tym obszary rozładunku, korytarze oraz obszary ogłuszania i wykrwawiania. Jednakże obszary oczekiwania, w których znajdują się pojazdy transportowe z żywymi zwierzętami przed rozpoczęciem rozładunku, są zwolnione z wymogu posiadania kamer.
- Niektóre stowarzyszenia branży mięsnej i rzeźni przygotowały przewodnik, który ma pomóc operatorom w przestrzeganiu wymogów określonych w przepisach.
Anglia
- 4 maja 2018 r. weszły w życie przepisy wymagające instalacji telewizji przemysłowej (CCTV) w rzeźniach. Miały one sześć miesięcy na dostosowanie się do przepisów.
- Materiał filmowy musi być przechowywany przez co najmniej 90 dni od daty nagrania.
- Kamery powinny być obecne we wszystkich obszarach, w których znajdują się żywe zwierzęta i odzwierciedlać, bez martwych punktów, śmierć zwierzęcia i wszystkie powiązane czynności.
- Obrazy muszą być wystarczająco wyraźne, a w przypadku ciemnych obszarów zaleca się instalację kamer na podczerwień.
- Operator jest odpowiedzialny za jakość nagrań wideo, a pracownicy muszą przejść szkolenie niezbędne do przechowywania, przetwarzania i przesyłania informacji, a także wszystko, co niezbędne do uzyskania dostępu do systemu na żądanie inspektorów.
- Władze opracowały przewodnik, który informuje operatorów o tym, jak postępować zgodnie ze specyfikacjami normy.
Szkocja
- Korzystanie z telewizji przemysłowej w rzeźniach jest obowiązkowe od 1 lipca 2021 r., w tym nieograniczony nadzór OVS.
- Nagrania muszą być przechowywane przez 90 dni.
Walia i Irlandia Północna
- Stosowanie telewizji przemysłowej w rzeźniach nie jest obowiązkowe.
- Władze konsultują się z zainteresowanymi branżami i zapewniły pomoc, aby zachęcić do ich instalacji.
Francja
- W 2018 r. kraj ten wprowadził zmiany w swoim ustawodawstwie w celu poprawy dobrostanu zwierząt w rzeźniach. System nadzoru wideo nie jest obowiązkowy, ale dobrowolny. Większość rzeźni wykorzystuje go do celów prewencyjnych i edukacyjnych, aby zwiększyć świadomość wśród podmiotów pracujących w kontakcie ze zwierzętami.
- W 2021 r. Ministerstwo Rolnictwa zatwierdziło plan kontroli obejmujący skoordynowane i niezapowiedziane inspekcje. Celem było uzyskanie kompleksowego raportu o nieprawidłowościach i zobowiązanie podmiotu do ich usunięcia.
Izrael
- Ministerstwo Rolnictwa nakazało instalację telewizji przemysłowej w rzeźniach w 2016 roku.
- Obrazy są transmitowane na żywo do centralnego pokoju kontrolnego w ministerstwie, co można uznać za silniejszy środek odstraszający przed nieprawidłowościami w zakresie dobrostanu zwierząt.
Niderlandy
- Stosowanie telewizji przemysłowej w rzeźniach nie jest obowiązkowe, ale w 2017 r. rząd i branża uzgodniły dobrowolną instalację telewizji przemysłowej we wszystkich dużych i średnich rzeźniach.
Niemcy
- W czerwcu 2020 r. w Dolnej Saksonii osiągnięto dobrowolne porozumienie między stowarzyszeniami mięsnymi i handlowymi, Związkiem Miast i Gmin Dolnej Saksonii oraz Ministerstwem Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Dolnej Saksonii, w którym ustanowiono wytyczne dotyczące stosowania telewizji przemysłowej w rzeźniach bez wymogów prawnych.
- Niemiecki rząd federalny postawił sobie za cel stworzenie prawnego wymogu wdrożenia CCTV w rzeźniach.
USA
- Nie ma prawnego wymogu stosowania telewizji przemysłowej w rzeźniach. Jednak większość dużych rzeźni korzysta z systemów CCTV od ponad dekady.
Wnioski:
- Ważne jest, aby mieć rzeczywiste dane na temat poziomu zgodności i skuteczności wdrażania tego typu standardów po kilku latach.
- Niezgodności muszą być szybko wykrywane, a OVS ma za zadanie przedsięwzięcie natychmiastowych działań naprawczych, aby dobrostan zwierząt nie był zagrożony.
- Ważne jest, aby działać w oparciu o ryzyko i wyniki codziennych wskaźników pracy przedsiębiorstwa.
Wykorzystanie nowych technologii przyczynia się do zagwarantowania dobrostanu zwierząt w rzeźni i pomaga urzędowym lekarzom weterynarii w uzyskaniu obiektywnych informacji, które potwierdzają przestrzeganie przepisów przez operatorów. Wdrożenie systemów nadzoru wideo nie zastąpi pracy wykonywanej osobiście przez urzędowych lekarzy weterynarii.