X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Transmisja zakażeń PRRSv i Mycoplasma hyopneumoniae drogą powietrzną na duże odległości.

Otoczenie gospodarstw wysokim ogrodzeniem zmniejsza ryzyko transmisji patogenów.

13 marzec 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Artykuł

Long-distance airborne transport of infectious PRRSV and Mycoplasma hyopneumoniae from a swine population infected with multiple 
viral variants. Otake S, Dee S,Corzo C, Oliveira S, Deen J. Veterinary Microbiology 145 (2010) 198–208

 

Omówienie artykułu

Co było badane?

Badanie to zostało tak zaprojektowane aby odzwierciedlić warunki zaobserwowane w terenie powstawania mieszanych infekcji heterologicznego wariantu PRRSV wspólnie z Mycoplasma hyopnumoniae.

Celem było ocenienie możliwości przenoszenia wirusa na duże odległości, ponad 4,7 km i oszacowanie żywotności patogenów w badanych próbkach.

 

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

Budynek mieszczący 252 tuczniki był mechanicznie wentylowany. Zwierzęta 21 dni przed eksperymentem zostały inokulowane M.hyo i PRRSV i stanowiły źródło bioaerozolu tych patogenów.

Aby określić, transmisje PRRSV i M Hyo drogą powietrzną,  na powierzchni 166 km2 terenu doświadczalnego  ustawiono 31 punktów pomiarowych. W okresie pobierania próbek w promieniu 16 km nie było żadnych innych obiektów z trzodą chlewną oraz innych źródeł zanieczyszczeń, takich jak obornik lub transport świń. 

Próbki powietrza pobierano codziennie w różnych punktach pomiarowych w zależności od kierunku wiatru przeważającego w danym dniu. Ponadto, pojedyncza 30min  próbka powietrza została zebrana z kolektora umieszczonego 1m od wentylatora wyciągowego znajdującego się na budynku źródłowym..

Każda próbka powietrza była analizowana z zastosowaniem techniki PCR i, jeśli wynik był pozytywny na PRRSV lub M. hyo, przeprowadzono test biologiczny na  świniach w celu potwierdzenia infekcyjność poszczególnych próbki. Iniekcja domięśniowych w celu oceny zakaźności PRRSV i wtrysku dotchawiczego dla M. hyo.

 

Jaki wynik otrzymano?

Przez dwadzieścia jeden dni czasu trwania badania pobrano 114 próbek powietrza z punktów kontrolnych i 21 prób źródłowych (135 próbek powietrza razem). Próbki powietrza z krótkich odległości były PRRSV-dodatnie (21 z 21, 100%), podczas gdy 8 z 21 (38%) było M.hyo dodatnich.

Spośród 114 próbek pobranych z dużych odległości 5 (4,4%) było PRRSV dodatnich w badaniu PCR. Pozytwne próby zebrano z odległości 2,3 km, 4,6; 6,6 i 9,1 km od budynku źródłowego. Analiza filogenetyczna wykazała wysoką homologię (> 99,2%) do szczepu źródłowego.

Z drugiej strony, 6 (5,3%), próbeki M. hyo. było PCR pozytywnych. Te próbki pobierano z 3,5; 4,6; 5,2; 6,8; 9,1 i 9,2 km, i miał wysoki stopień homologii (99,9%) ze źródłem M. hyo.

W badani zdolności do zakażeń PRRSV i M. Hyo próbki zostały potwierdzone.

 

Jakie to ma znaczenie?

Wyniki te dowodzą, że może wystąpić transmisja  PRRSV i M. Hyo.  na duże odległości, nawet do 9,2 km.

Nie było dużej różnicy w stężeniu zdolnych do zakażenia PRRSV uzyskanych z populacji źródłowej (około 4 logi) i zbadanych w próbkach powietrza pobranych z dużych odległości (około 1-2 logów).

Wyniki te były by inne w obszarach o zróżnicowanej topografii np. gęste lasy lub podwyższony teren.

 

Enric MarcoOkiem lekarza praktyka: Enric Marco

Od lat wiadomo, że M. Hyo może przemieszczać się w powietrzu na duże odległości. W sprzyjających warunkach mówi się nawet o dystansie 3 km - chłód, lekki wiatr, wysoka wilgotność i płaski teren. Taka wartość podawana była w badaniach epidemiologicznych i została potwierdzona w tej pracy. Patogen może być przenoszony na większe odległości, nawet nieco ponad 9 km. W przypadku PRRS nie zawsze było to  takie oczywiste. W rzeczywistości sam Scott Dee (jeden z autorów pracy) długo bronił tezy świadczącej o trudnościach w transmisji wirusa w powietrzu. Dziś jednak przyjmuje się, że wirus PRRS jest przenoszony w powietrzu (niektóre szczepy bardziej niż inne), choć nie wydaje się, że może być on nadal zdolny do zarażania po pokonaniu tak dużej odległości (9,1 km). Artykuł omawia czy powstanie infekcji mieszanej w zakażonej populacji może się zaostrzyć i tym samym ułatwić przenoszenie patogenów w powietrzu. Tak czy inaczej pewnym jest, że przenoszenie obu patogenów w powietrzu jest możliwe i należy brać to pod uwagę przy ochronie fermy przed zakażeniem.

Wyniki niniejszej pracy wskazują na to, że wybór lokalizacji dla nowych ferm będzie jednym z kluczowych elementów pozwalającym na utrzymaniu gospodarstwa wolnego od zakażeń przez długi czas. Oczywiście ferma powinna być usytułowana z dala od innych gospodarstw trzody chlewnej. Jeśli ukształtowanie terenu jest płaskie (jak przyjęto w artykule), odległość ta powinna być większa niż 10 km. Jeśli jednak możliwy jest wybór ukształtowania terenu, korzystnej jest wybrać lokalizacje fermy na nierównym i zadrzewionym terenie, aby ograniczyć transmisje obu patogenów. Wraz ze wzrostem odległości, stężenie wirusa w próbach maleje. Im więcej przeszkód wirus znajdzie na swojej drodze tym mniejsza jest odległość na którą może się przemieścić. W krajach takich jak Brazylia, nowe fermy są chronione przez  100 metrowy pas drzew (eukaliptus) wokół gospodarstwa, zasadzony tam specjalnie w tym celu.

Ferma świń

Co możemy zrobić w tych gospodarstwach, które nie są idealnie zlokalizowane? W USA wykorzystują system filtracji powietrza aby zapobiec zawleczeniu patogenów. System filtrów to kosztowne rozwiązanie i może być instalowane tylko w budynkach z wentylacją wymuszoną, a dodatkowo nie dają pełnej gwarancji. Filtry zmniejszają prawdopodobieństwo zakażenia, ale nie wykluczają go. W oparciu o wyniki pracy, innym środkiem, który może zmniejszyć ryzyko transmisji to ogrodzenie gospodarstwa wysokim żywopłotem. Jest to częste rozwiązanie w niektórych częściach Europy, w innych nie jest nawet brane pod uwagę. Jeżeli wszystkie gospodarstwa na danym terenie byłyby otoczone żywopłotem (oczywiście odpowiedniej wysokości), pozwoliło by to nie tylko na utrudnienie patogenom opuszczenie fermy,ale także zmniejszyłoby ryzyko na wprowadzenie tych drobnoustrojów. Kombinacja obu tych efektów spowodowała by rzeczywiste zmniejszenie częstotliwości występowania epidemii. Środki tego typu powinny być szczególnie brane pod uwagę na obszarach, gdzie wprowadzone zostają plany kontroli, ponieważ mogą mieć realny wpływ  przy stosunkowo małych nakładach finansowych. W przypadkach gdy zasadzenie żywopłotu nie jest możliwe, warto jest zastosować ogrodzenie, które również w jakiś sposób będzie przeszkodą dla przepływu powietrza. 

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji