X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Ustalenie dnia 0 dla Mycoplasma hyopneumoniae: Czym jest dzień 0? Dlaczego jest to tak ważne?

Ustalenie dnia 0 jest kluczowym krokiem w programach zwalczania i eliminacji chorób i powinien być wyznaczany przez lekarzy specjalistów z dużą dokładnością.

Dzień 0 jest powszechnym terminem w zwalczaniu i eliminacji chorób świń. Jednak standardowa definicja dnia 0 może nie być odpowiednia dla wszystkich chorób lub patogenów. W poniższym artykule przedstawiono definicję i objaśnienia do jej zastosowania na przykładzie Mycoplasma hyopneumoniae (M. hyopneumoniae).

Można by założyć, że dzień 0 jest terminem niewymagającym wyjaśnienia, ale oczywiście, mimo że jest on tak prosty, można go zastosować w różnych sytuacjach, co powoduje komplikację tego zagadnienia.

Dzień 0 to oficjalny początek zwalczania choroby, stosowany jako zwykły środek kontroli gospodarstwa lub eliminacji choroby. Od tego dnia zegar zaczyna tykać, a cała logistyka dotycząca programu jest organizowana zgodnie z harmonogramem. Zwykle Dzień 0 oznacza początek zamknięcia stada, które staje się najważniejszym aspektem wpływającym na zarządzanie stadem loch podczas eliminacji. Zamknięcie stada oznacza, że żadne loszki nie mogą wejść do gospodarstwa, aż do zaplanowanego momentu (zwykle kilka miesięcy później), co nieuchronnie doprowadzi do starzenia się stada.

Zamknięcie stada rozumie się jako metodę, która pozwala na zmianę statusu choroby w stadzie poprzez zaprzestanie wprowadzania potencjalnie podatnych osobników do populacji, w której krąży patogen. Programy zamknięcia stada różnią się w zależności od danego patogenu, ale są określane przez charakter epidemiologiczny danego czynnika zakaźnego. Istotne znaczenie ma świadomość, że trwałość patogenu ogólnie określa czas zamknięcia stada. W założeniu, zamknięcie stada powinno zapewnić wystarczająco dużo czasu, aby populacja uległa zakażeniu, rozwinęła się w niej choroba, z której populacja wyzdrowiała i przestała rozsiewać patogen.

Na przykładzie eliminacji M. hyopneumoniae, Dzień 0 odnosi się do daty, w której w stadzie została potwierdzona ekspozycja loszek na żywą postać patogenu (Rys. 1). To zagadnienie jest wyjaśnione w punktach, mogącymi wprowadzić różnice w definicji Dnia 0. W związku z tym omawiane są następujące aspekty:

  • Loszki: W zakażonych endemicznie gospodarstwach zakłada się, że samice przebywające już w gospodarstwie mogły być narażone na kontakt z M. hyopneumoniae i dlatego nie są uważane za część nowo podatnej populacji. Założenie to może być rozciągnięte przez fakt, że subpopulacje żeńskich osobników ujemnych można wykryć po czasie w naturalnie zakażonych gospodarstwach. Potencjalnym wytłumaczeniem tej sytuacji jest fakt, że przenoszenie M. hyopneumoniae zachodzi dość wolno i nie wszystkie kontakty między samicami są skuteczne, prowadzące do infekcji. Dlatego oproszone lochy w stadzie powinny być nadal brane pod uwagę przynajmniej przy projektowaniu protokołów kontroli i zwalczania, nawet jeśli działania Dnia 0 będą opierały się na loszkach.
  • Potwierdzone ekspozycja: narażenie loszek na M. hyopneumoniae nie równa się w oczywisty sposób skutecznej ekspozycji. Błędne byłoby obranie za pierwotny cel upewnienia się, że samice napotkały i odpowiedziały na M hyopneumoniae. Zalecane natomiast jest szybkie potwierdzenie narażenia w oparciu o diagnostykę. Harmonogram i protokół diagnostyczny dla tego potwierdzenia ekspozycji zmieniają się, głównie w oparciu o metody diagnostyczne i kontrolne, w tym, ale nie wyłącznie, drogę i dawkę zakażenia.
  • Żywa: Chociaż aklimatyzacja loszek na M. hyopneumoniae polega w dużej mierze na ich immunizacji przy użyciu komercyjnych szczepionek, ważne jest, aby pamiętać, że te produkty nie spowodują, że loszki zostaną zainfekowane bakterią, ponieważ są to bakteryny.

Infekcję loszek M. hyopneumoniae można osiągnąć w populacji na kilka sposobów (które nie są tematem tego dokumentu, ale z pewnością będą miały znaczący wpływ na transmisję i dynamikę choroby). Inne czynniki, takie jak wirulencja szczepu M. hyopneumoniae, mogą na przykład wpływać na przenoszenie patogenu w stadzie i dlatego powinny być brane pod uwagę przy szacowaniu Dnia 0, a w konsekwencji zakończeniu okresu zamknięcia stada.

Chociaż może być trudne ustalenie pojedynczej definicji dla dnia 0, jak wyjaśniono powyżej, przyjmuje się zwykle, że jest on osiągnięty, gdy większość podatnych zwierząt w populacji została włączona do programu zwalczania. Ustalenie dnia 0 jest kluczowym krokiem w programach zwalczania chorób i eliminacji i powinno być starannie wykonywane przez specjalistów od chorób trzody chlewnej.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji