X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ przetwarzania paszy i jej składu na wartość odżywczą

Granulowanie i wytłaczanie może potencjalnie zwiększyć strawność energii i składników odżywczych w diecie świń, a na ich działanie wpływa skład paszy.

W przypadku produkcji trzody chlewnej koszty paszy mają duży wpływ na całkowite koszty produkcji. Maksymalizacja wykorzystania składników odżywczych w diecie jest częścią strategii mającej na celu zmniejszenie wpływu wysokich kosztów surowców paszy.

Obróbka hydrotermiczna (kondycjonowanie parą, a następnie prasowanie - granulowanie - z lub bez ekspansji lub wytłaczania) pasz dla świń powoduje w większości przypadków polepszenie wydajności produkcyjnej zarówno u prosiąt, jak i w kolejnych stadiach tuczu. Rojas i Stein (2016) proponują poprawę współczynnika konwersji, który waha się od 4-12% w wyniku procesu granulowania diet w porównaniu z dietami w postaci śruty. Tabela 1 zawiera wykaz badań ilustrujących te udoskonalenia.

Tabela 1. Wpływ granulowania na poprawę współczynnika konwersji paszy u tuczników i prosiąt

Współczynnik konwersji paszy
Źródło śruta granulat róż. %
Wondra et al., 1995 tuczniki 3.37 3.14 6.6%
Millet et al., 2012 tuczniki 2.58 2.45 5.0%
Xing et al, 2004 prosięta 1.303 1.212 7.0%
Lundblat et al., 2011 prosięta 1.32 1.23 6.8%
Ulens et al., 2015 prosięta 1.54 1.29 16.1%

Hydrotermiczne przetwarzanie pasz dla trzody chlewnej powoduje poprawę strawności energii i składników odżywczych. Inne pozytywne efekty to zwiększone jej spożycie, zwłaszcza u prosiąt, oraz zmniejszenie strat paszy.

W przypadku większości świń współczynnik strawności energii waha się między 70 a 90%. Wiele z tych różnic wynika z obecności błonnika w diecie: im więcej błonnika, tym mniejsza strawność energii. Inne czynniki zmienności to obróbka technologiczna i masa żywca lub etap rozwoju zwierzęcia.

Uważa się, że proces granulowania zwiększa strawność energii w diecie średnio o 1%, chociaż poprawa może być większa, w zależności od właściwości chemicznych i fizycznych (wielkości cząstek) w paszy. Noblet i Van Milgen (2004) wykazali, że poprawa strawności podczas granulacji diety była głównie spowodowana wzrostem strawności tłuszczu (w diecie z kukurydzą lub pełnotłustymi nasionami rzepaku ) i w konsekwencji wartość energetyczna tych składników zależy od obróbki technologicznej (Tabela 2).

Tabela 2. Wpływ granulowania i wielkości granulatu na poziom strawności (%) tłuszczu i energii u tuczników (za Noblet & van Milgen 2004).

Składnik Śruta Granulat Poprawa
Pasza z kukurydzą i soją
Tłuszcz 61 77 16
Energia 88.4 90.3 1.9
Pszenno- sojowa śruta i pełnotłuste pasze rzepakowe (gruboziarniste)
Tłuszcz 27 84 57
Energia 73.1 87.4 14.3
Pszenno- sojowa śruta i pełnotłuste pasze rzepakowe (drobnoziarniste)
Tłuszcz 81 86 5
Energia 85.5 87.6 2.1

Bardziej intensywne procesy, takie jak ekspansja lub wytłaczanie z lub bez następującego po nim granulowania, mogą mieć dodatkowy wpływ na wydajność produkcyjną. Lundblad i wsp. (2012) stwierdzili, że obróbka hydrotermiczna poprawiła strawność skrobi w jelicie u świń (29.5 kg żywej wagi) w porównaniu do diet śrutowych, a także zwiększyła strawność niektórych aminokwasów w jelicie krętym, takie jak lizyna, arginina, izoleucyna i treonina. W przypadku lizyny poprawa była lepsza w diecie ekspandowanej i ekstrudowanej niż tylko w przypadku granulowania.

Negatywne skutki wysokiej niestrawnej zawartości błonnika w dietach można zmniejszyć za pomocą granulacji i dodatkowo wykonać przez wytłaczanie, co powoduje większą rozpuszczalność błonnika pokarmowego i jego fermentację.

Niedawne wyniki badań Rojasa i wsp. (2016) porównujących wpływ różnych intensywności przetwarzania hydrotermalnego (śruta, granulowanie, ekstruzja i ekstruzja + granulowanie) na trzy rodzaje diet o niskim, średnim i wysokim poziomie błonnika pokarmowego w hodowli świnie pozwalają stwierdzić, że:

  • Przetwarzanie hydrotermalne poprawia strawność skrobi i większości niezbędnych aminokwasów, bez znaczących różnic między granulowaniem a ekstruzją.

  • Granulowanie poprawia strawność energii w diecie opartej na kukurydzy, soi i DDGS o niskim lub średnim poziomie włókien (FND 7-12%), a udoskonalenie diet opartych na kukurydzy, soi, DDGS i łuskach soi o wysokiej zawartości włókien (FND 20 %) jest osiągane tylko wtedy, gdy diety są poddawane bardziej intensywnym zabiegom, takim jak wytłaczanie lub wytłaczanie + granulowanie (Wykres 1).

Wykres 1: Wpływ zawartości włókien i technologicznego przetwarzania pasz na wartość energii metabolicznej (ME) kcal/kg DM (Rojas et al, 2016)

Wykres 1: Wpływ zawartości włókien i technologicznego przetwarzania pasz na wartość energii metabolicznej (ME) kcal/kg DM (Rojas et al, 2016)

Wnioski

  • Możliwe jest zwiększenie wykorzystania energii we wszystkich rodzajach diet poprzez granulowanie. Jednakże, w przypadku wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, najbardziej znaczącą poprawę osiąga się po wytłaczaniu.

  • Efektywność ekonomiczna tych technologii zależy od kosztów paszy i kosztów sprzętu i zużycia energii przez takie urządzenia.

Uwagi dotyczące obróbki hydrotermicznej

  • Należy zauważyć, że nadmierna obróbka cieplna może powodować reakcję Maillarda między grupą aminową aminokwasów a grupą karbonylową redukujących cukrów, co zmniejsza dostępność i strawność aminokwasów (Gonzales-Vega i wsp. 2011).

  • Podobnie, ogrzewanie, a następnie szybkie chłodzenie, może prowadzić do retrogradacji skrobi, co może również zmniejszyć strawność, a tym samym jej wartość energetyczną. (Sauber i Owens, 2001)

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji