X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ Twojego gospodarstwa na potencjał rozrodczy loch (2/2)

Co jest ważniejsze: ferma czy genetyka?

W poprzednim artykule omawialiśmy rolę gospodarstwa w potencjale produkcji prosiąt urodzonych żywo (BA) i odsadzonych od lochy w zależności od rodzaju lochy. Omówimy tutaj okres od odsadzenia do pierwszego krycia (WSI), wskaźnik porodów i pomiary wydajności w okresie całego życia.

Jeśli chodzi o wpływ gospodarstwa lub kategorii loch na interwał między odsadzeniem a pierwszym kryciem, badanie nie wykazało znaczących różnic. Jeśli chodzi o wskaźnik porodów, gospodarstwa o wysokiej wydajności wykazywały wskaźnik porodów, który był o 7,7% wyższy niż w gospodarstwach o niskiej wydajności. Z drugiej strony, lochy wysokowydajne wykazują wskaźnik oproszenia, który jest o 0,7% wyższy niż u macior niskowydajnych (Tabela 4).

Tabela 4. Klasyfikacja wyników dotyczących współczynnika oproszeń i odstępu między odsadzeniem a pierwszym kryciem (WSI), sklasyfikowanego według rodzaju gospodarstwa i loch

Wskaźnik porodów (%) WSI (dni)
Typ fermy Wysokowydajna ferma 89.3 5.9
Niskowydajna ferma 81.6 6.2
Typ loch Wysokowydajne lochy 85.8 6.0
Niskowydajne lochy 85.1 6.1

Jeśli chodzi o badanie wskaźników porodu (Tabela 5), w zależności od rodzaju lochy i liczby przebytych porodów, możemy zauważyć, że lochy wysokowydajne po 1 i 2 porodach wykazały wskaźniki porodów o 3,5% i 2,7% wyższy niż macior niskowydajnych. Niemniej jednak należy podkreślić, że nie stwierdzono różnic między oboma typami macior po 3 i 6 porodach.

Tabela 5. Klasyfikacja wyników w stosunku do współczynnika porodów (%), sklasyfikowanego według rodzaju lochy.

Wskaźnik porodów (%)
Liczba przebytych porodów P0 P1 P2 P3 P4 P5 P6
Wysokowydajne lochy 87.9 84.3 87.3 86.7 86.0 84.8 83.3
Niskowydajne lochy 87.4 80.8 84.6 85.6 86.1 85.6 85.3

Jeśli chodzi o wskaźniki produktywności przez całe życie, poniższa tabela pokazuje różne aspekty, które należy podkreślić (Tabela 6)

  • Zarówno rodzaj gospodarstwa, jak i rodzaj loch mają wpływ na liczbę urodzonych żywo prosiąt i prosiąt odsadzonych od lochy w ciągu całego życia produkcyjnego lochy i liczby świń odsadzonych / lochę / rok.
  • Wysokowydajne lochy miały o 45-58% więcej żywo urodzonych prosiąt (BA) niż niskowydajne lochy, w zależności od rodzaju gospodarstwa, w którym były trzymane; mając na uwadze, że w odniesieniu do gospodarstw, lochy wysoko- i niskowydajne w gospodarstwach o wysokiej wydajności wykazywały odpowiednio 7-10% więcej prosiąt BA, w porównaniu z tymi samymi lochami trzymanymi w gospodarstwach o niskiej wydajności.
  • Jeśli chodzi o liczbę odsadzonych prosiąt / loch / rok, różnice między gospodarstwami o wysokiej i niskiej wydajności były większe niż różnice między lochami wysoko- i niskowydajnymi. Na szczególną uwagę zasługuje odmienne zachowanie wykazywane przez niskowydajne lochy, w zależności od rodzaju gospodarstwa, w którym są trzymane.
  • Ponadto lochy wysoko- i niskowydajne w gospodarstwach o wysokiej wydajności wykazywały 27-30% mniej dni nieprodukcyjnych niż w gospodarstwach o niskiej wydajności.

Tabela 6. Porównanie globalnych wskaźników produkcji według rodzajów gospodarstw i loch

Fermy wysokowydajne Fermy niskowydajne
Prosięta żywo urodzone Wysokowydajne lochy 70.3 63.6
Niskowydajne lochy 44.4 41.3
Prosięta odsadzone Wysokowydajne lochy 56.0 46.8
Niskowydajne lochy 45.3 38.7
Dni nieprodukcyjne Wysokowydajne lochy 82.1 111.8
Niskowydajne lochy 73.1 103.8
Odsadzone/ locha/rok Wysokowydajne lochy 25.8 20.9
Niskowydajne lochy 24.5 18.3

W miarę upływu lat zauważono, że produkcja odpowiada na wieloczynnikowe zmienne, w których zarówno potencjał lochy, jak i „efekt gospodarstwa” odgrywają kluczową rolę. Badanie to pokazuje, w jaki sposób rodzaj gospodarstwa ma większy wpływ niż potencjał genetyczny lochy w odniesieniu do wskaźników porodów, dni nieprodukcyjnych i prosiąt odsadzonych / locha / rok. Z drugiej strony, jeśli chodzi o liczbę żywo urodzonych prosiąt, efekt genetyczny loch przewyższa efekt gospodarstwa.

Bez wątpienia posiadanie farmy o wysokiej wydajności pozwala uzyskać wyższą wydajność z potencjału genetycznego loch, zwłaszcza z genetyki o niskiej płodności. Gospodarstwa o wysokich wynikach prawdopodobnie mają dobre standardy inseminacji, pomieszczenia przystosowane technologicznie, lepszą opiekę w pomieszczeniach porodowych i rygorystyczne zasady brakowania. Wszystkie te cechy pozwalają uzyskać lepszą wydajność z potencjału lochy. Niewątpliwie potencjał genetyczny odgrywa swoją rolę w zakresie płodności, której nie można uzyskać na podstawie cech gospodarstwa. Niemniej jednak, w odniesieniu do rozważenia zmiany genetycznej w naszym gospodarstwie, musimy pamiętać o ważnej roli, jaką będzie miała nasza własna farma.

Cały artykuł:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6047137/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji