Ograniczanie biologiczne i / lub segregacja są jednymi z najcenniejszych składowych bezpieczeństwa biologicznego. Protokoły te ustanowiono, aby zapobiec potencjalnej ekspozycji na czynniki zakaźne i ograniczyć ewentualne narażenie tak szybko, jak to możliwe, jak najbliżej przypadku indeksowego. Elementem, który sprawia, że czynniki zakaźne są dziś bardziej mobilne w systemach produkcji świń, jest transport. Chlewnie wykorzystują codzienny transport nie tylko do przemieszczania się ludzi i dostarczania paszy, ale także do ciągłego przemieszczania zwierząt. W pierwszym artykule z tej serii dokonamy przeglądu różnych wyzwań, które musimy pokonać, aby osiągnąć bardziej efektywne bezpieczeństwo biologiczne w pojazdach transportujących świnie.
Pierwszym wyzwaniem dla uzyskania całkowicie czystej powierzchni jest obecność biofilmu. Biofilm jest wytwarzany poprzez wydzielanie pozakomórkowych polimerów i mikroorganizmów, które gromadzą się na obojętnych powierzchniach (zdjęcie 1). W środowisku produkcji zwierzęcej ma to miejsce na przykład z powodu gromadzenia się wydzielin przez pewien okres czasu i może ulec pogorszeniu ze względu na rodzaj materii organicznej i zawartość profilu mineralnego w stosowanej wodzie. Biofilm działa jak bariera mechaniczna, która zmniejsza skuteczność środków dezynfekujących. Kwasowe detergenty mogą przenikać przez biofilm, czyniąc powierzchnię bardziej podatną na środki dezynfekujące i czyniąc proces bardziej skutecznym, ponieważ środek dezynfekujący jest nakładany na powierzchnię, która została wcześniej oczyszczona z kamienia i biofilmu.
Drugim wyzwaniem jest materia organiczna, która wraz z biofilmem może stać się podłożem dla rozwoju bakterii i rozwoju różnych wyzwań mikrobiologicznych. Zawiasy i narożniki urządzeń i pojazdów utrzymują resztki materii organicznej, tym bardziej w okresie zimowym, gdzie resztki lodu mogą przenosić tysiące cząstek wirusowych, takich jak wirusy PRRS, PED i ASF, które są bardzo odporne na niskie temperatury. Akumulacja biofilmu jest czynnikiem krytycznym, ponieważ ogranicza skuteczność środków dezynfekujących na materii organicznej i na powierzchniach. Mikroorganizmy używają tych biofilmów jako osłony i struktury obudowy, aby pozostać i działać na powierzchniach, o których myślałeś, że zostały oczyszczone.
Trzecie wyzwanie dotyczy porowatości czyszczonej powierzchni. Idealną powierzchnią jest stal nierdzewna, ale aluminium może również sprzyjać procesom czyszczenia. Z drugiej jednak strony obecność drewna lub innych podobnych wysoce porowatych materiałów stanowi wyzwanie w usuwaniu materii organicznej i biofilmów. Łatwiej jest czyścić powierzchnie o małej lub zerowej porowatości. W przypadku bardziej porowatych powierzchni musimy spróbować zrekompensować działanie mechaniczne i / lub nacisk w celu lepszego wprowadzenia detergentu do powierzchni (Zdjęcie 2).
Czwarte wyzwanie dotyczy jakości wody oraz jej zawartości chemicznej i mikrobiologicznej. Wysoka zawartość minerałów, takich jak mangan, żelazo, wapń, a także zakresy pH i osady soli mogą negatywnie wpływać na chemię środka dezynfekującego, a także służyć jako podłoże dla bakterii. Twarda woda może ułatwiać tworzenie się kamienia, który stopniowo może stać się bardziej widoczny wraz ze zmianą koloru powierzchni aluminiowych. Niektóre bakterie rosną lepiej w środowiskach o wysokiej zawartości żelaza, manganu i minerałów, szczególnie na porowatych powierzchniach.
Piątym wyzwaniem jest czas i ruch systemu pracy. Czas stanowi krytyczne wyzwanie dla zespołu myjącego przyczepy, ponieważ jeśli coś nie zostanie wykonane prawidłowo, czyszczenie na sucho (pierwszy krok, który usuwa materię organiczną) może nakładać się z użyciem wody pod ciśnieniem, potencjalnie zanieczyszczając krzyżowo inne obszary z powodu generowania aerozoli organicznych. Powierzchnie muszą być suche przed użyciem środka dezynfekującego, co może być zagrożone z powodu pośpiechu, a na koniec przyczepy mogą opuścić obiekt bez czasu na wyschnięcie, po użyciu środka dezynfekującego lub, co gorsza, w deszczowych warunkach pogodowych, co nadmierne rozcieńcza i zmywa środek dezynfekujący.
Szóstym wyzwaniem jest konsekwencja; jakość i konserwacja sprzętu do: ciśnienie wody i podgrzewacze wody. Czy używany jest odpowiedni sprzęt? Czy masz odpowiedniąe ciśnienie? Właściwy zakres temperatur? Czy osiągnięto dobrą jakość spieniania? Pokrycie i rozcieńczenie należy ocenić i dostosować w razie potrzeby. Oprócz korzystania z odpowiedniego produktu, musimy mieć odpowiedni i wydajny sprzęt do jego nakładania.