Indywidualny monitoring 24 godziny na dobę / 7 dni w tygodniu
W przemyśle, w którym liczba zwierząt przypadających na jednego pracownika wzrasta, a dobrostan zwierząt staje się coraz bardziej istotny, technologia umożliwia udowodnienie, że zwierzęta są monitorowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto wiele kryteriów optymalnego dobrostanu jest identycznych z kryteriami produkcyjnymi (spożycie/dostęp do wody i pożywienia, odpowiednie środowisko pod względem temperatury i jakości powietrza, zapobieganie nietypowym zachowaniom, takim jak gryzienie ogonów itp.)
Dzienny budżet czasowy: zwierzęta, w zależności od wieku, stanu fizjologicznego i innych czynników, przeznaczają mniej lub bardziej określoną liczbę godzin na odpoczynek, jedzenie, picie, interakcje itp. Nazywa się to ich "dziennym budżetem czasu". Kiedy zwierzę lub grupa zwierząt znacznie odbiega od swojego "budżetu czasowego", może to wskazywać na problem lub zmianę statusu stanu zdrowia. Sytuacje takie, gdy locha stojąca nieruchomo dłużej niż zwykle, samica częściej odwiedza kojce knurów, locha wykazująca zwiększony poziom pobudzenia w porodówce lub grupa zwierząt spędzająca znacznie więcej czasu przy poidle niż zwykle mogą wskazywać na zwierzę z początkiem kulawizny, lochę, która powróciła do rui, lochę, która ma się oproszyć lub problem z zaopatrzeniem kojca w wodę.
Określenie normy - określenie odstępstw od normy
Technologia ma na celu identyfikację wzorców zachowań i tworzenie alarmów w przypadku wystąpienia znaczących odchyleń. Powinna ona oceniać ogólne trendy (np. zmiany w zużyciu wody w chlewni) i/lub śledzić pojedyncze zwierzęta (knur wykazujący gorączkę).
Technologia powinna określać, co jest normalne, a co nienormalne. Na przykład: w badaniu oceniającym obrazy wykonane przez kamery 3D, pozycja ogona była związana z występowaniem ugryzień, ustalając, że na tydzień przed wybuchem epidemii gryzienia ogonów, zaobserwowano najwyższy odsetek świń z nienormalnie niską pozycją ogona.
Aby osiągnąć ten wynik, technologia musi być w stanie rejestrować obrazy, automatycznie rozpoznawać część obrazu odpowiadającą ogonom różnych zwierząt, określać ich pozycję (wysoka pozycja ogona lub niska pozycja ogona) i oceniać, czy występują znaczące zmiany w postawie. A wszystko to dzieje się w zmiennych warunkach oświetleniowych, przy obecności odchodów, w różnych środowiskach i na różnych powierzchniach, w różnym wieku i różnej wielkości zwierząt, przy zachodzących na siebie i poruszających się zwierzętach, itd. Ponadto, jak w przypadku każdego narzędzia diagnostycznego, celem jest uniknięcie generowania "fałszywych pozytywów" w postaci niepotrzebnych alarmów, które eliminują zaufanie do systemu lub "fałszywych negatywów", takich jak zdarzenia, które nie zostały wykryte.
Wyzwania związane z wdrażaniem nowych technologii
Nie wszystkie testowane lub opracowywane technologie staną się produktami do zastosowania w gospodarstwie. Technologia musi być funkcjonalna, odpowiadać na konkretne potrzeby i być łatwa w użyciu dla personelu, ponieważ akceptacja przez pracowników jest kluczem do jej sukcesu.
Niezbędne jest włączenie doświadczenia rolników do rozwoju technologii w celu zidentyfikowania i rozwiązania praktycznych problemów związanych z ich wdrażaniem.
Technologia musi być niezawodna i wytrzymała, biorąc pod uwagę środowisko pracy w chlewni (wilgotność, gazy, poziom oświetlenia, obecność szkodników, itp.) Na przykład stosowanie kamer jest niemożliwe w gospodarstwach, w których występuje duża liczba much, ponieważ brudzą one obiektywy i zakłócają obraz. Sprzęt musi umożliwiać odpowiednie mycie i dezynfekcję.
Potrzeba dostępu do internetu może być ograniczająca w niektórych obszarach. Konstrukcja elementów (akcelerometry, czujniki, itp.), które mogą mieć kontakt ze świniami musi uwzględniać ich zachowania eksploracyjne i zdolność do niszczenia. Coś tak prostego jak potrzeba podłączenia sprzętu do zasilania może być bardzo skomplikowane, jeśli liczba gniazdek jest ograniczona i trzeba znaleźć sposób, aby utrzymać kilka metrów kabla poza zasięgiem świń.
Ocena korzyści jako całości
Jednym z pierwszych wyzwań jest ocena korzyści, jakie nowe technologie generują w całym procesie i dla całego łańcucha. Weźmy na przykład monitorowanie zużycia wody. Niższe od oczekiwanego zużycie może być wczesnym ostrzeżeniem o problemach sanitarnych, problemach z jakością wody lub brakach w instalacji. Nadmierne zużycie może wskazywać na problemy z przeciekami wody, a także jest bezpośrednio związane ze zwiększonym wytwarzaniem gnojowicy. Zużycie wody jest krytycznym elementem w zapewnieniu właściwej produkcji i dobrostanu zwierząt.
Możliwości analizy danych są ogromne, ale są one przydatne tylko wtedy, gdy wszystkie te dane są przekładane na dokładne raporty, które pozwalają na podejmowanie konkretnych decyzji.
Stosunek liczby zwierząt przypadających na jednego pracownika stale rośnie, a precyzyjna hodowla zwierząt pomaga skupić uwagę pracowników, np. gdy elektroniczne systemy żywienia loch ostrzegają ich o niższym niż zwykle spożyciu u niektórych zwierząt; mimo to praca polegająca na obserwacji zwierząt nigdy nie zostanie całkowicie zastąpiona przez listę ostrzeżeń z programu.
Redkacja 333