Złożoność programu żywienia odchowalni zależy od wielu czynników zarządzania, w tym; wieku odsadzenia, waga przy odsadzeniu i jej zróżnicowanie, jakość budynku, jakość i dostępność pracy, a także stan zdrowia w twoim gospodarstwie.
Dla tych, którzy odsadzają prosięta wcześniej (np. 21 dni lub 6,5 kg), idealnym rozwiązaniem jest przyjęcie czterostopniowego programu zarządzania żywieniem w odchowalni. Dla tych, którzy wola odsadzać w późniejszym wieku (np. 28 dni lub 8,0 kg), i do osiągnięcia pożądanego celu jakim jest 30 kg w wieku 70 dni odpowiedni może być program trójfazowy. Program powinien odnosić się do wagi, a nie do wieku. Zmiana diety w zależności od wagi, a nie wieku pozwoli zwierzętom trzymać się założonej krzywej wzrostu. Zarządzanie 25% najlżejszymi prosiętami, a nie najmłodszymi, pozwoli również na zachowanie większej jednolitości danej partii świń niż gdyby były zarządzane według wieku.
Proces dojrzewania układu pokarmowego i immunologicznego prosiąt ulega zakończeniu pomiędzy 7 a 10 tygodniem życia. Przy tworzeniu diety dla prosiąt w odchowalni należy mieć to na uwadze. Odpowiedzialność żywieniowca to nie tylko zaspokojenie potrzeb żywieniowych prosiąt, ale także wspieranie prawidłowego rozwoju układu pokarmowego i odpornościowego prosiąt.
Dojrzewanie układu pokarmowego zależy w dużej mierze od podaży pokarmów, więc strategie żywieniowe stymulujące spożycie paszy (przed i po odsadzeniu) będą również stymulować rozwój układu pokarmowego. Rozwój układu immunologicznego można również poprawić poprzez zarządzanie żywieniem. Układ immunologiczny i mikroflora jelitowa u świń rozwijają się wspólnie. Wydarzenia, które zakłócają rozwój jednego, tak naprawdę opóźnią rozwój obydwu układów.
Wskazówki żywieniowe
Stymulowanie pobierania paszy | Stymulowanie rozwoju ukł. immunologicznego |
|
|
Ważne jest również rozważenie potrzeb żywieniowych przewodu pokarmowego. Podczas przebywania na odchowalni prawidłowy stan i rozwój przewodu pokarmowego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów przyrostowych, utrzymania zdrowia jelit i uzyskania optymalnej skuteczności konwersji paszy. Udowodniono, że szczególne składniki odżywcze, takie jak treonina, metionina, cysteina, tryptofan, glutamina, glutaminian, witamina E poprawiają kondycję i wydajność świń, gdy są stosowane na poziomach wyższych niż te zalecane do przyrostów bez nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na początku okresu poodsadzeniowego lub podczas wydarzeń mogących negatywnie wpłynąć na przyrosty (tj. zdrowie lub sytuacja sanitarna). Glutaminę / glutaminian należy traktować jako warunkowo niezbędne składniki odżywcze w okresie tuż po odsadzeniu. Niedobory dietetyczne w glutaminy / glutaminianu można zniwelować stosując dodatki paszowe, takie jak L-glutamina lub glutaminian, glutaminian mono sodowy i produkty komercyjne.
Dokładne dostosowanie diety na odchowalni powinno również zapewniać optymalne działanie buforujące i równowagę elektrolitową (Na + K-Cl), ponieważ oba te czynniki wpływają na zdolność świń do efektywnego wykorzystania białka. Docelowe pojemności buforowe zależą od wybranego systemu (ABC 3 lub ABC 4). Niemniej jednak niską zdolność buforowania można osiągnąć unikając stosowania takich produktów jak wapień, fosforany dwuwapniowe, tlenek cynku (przy 3000 ppm) i dostosowanie odpowiednich zakwaszaczy do wagi świń. Równowagę elektrolitową można łatwo regulować stosując różne sole (np. chlorek sodu, wodorowęglan sodu).
Powodzenie naszych celów dla odchowalni zależy od szerokiego wachlarza czynników, a żywienie jest tylko jednym z nich. Jednak zrozumienie, że żywienie odgrywa ważną rolę w zdrowotności układu pokarmowego i wpływa na wydajność ma zasadnicze znaczenie dla dobrej kondycji zwierząt, co oddala nas od antybiotyków i metali ciężkich.