Cel
W tym artykule opisujemy protokół bioasekuracji, który pomaga zapobiegać kontaminacji krzyżowej na linii granicznej czystej / brudnej obszaru załadunku, gdzie świnie przemieszczają się z fermy na zewnętrzny środek transportu (ciężarówkę) w celu zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie (zdjęcie 1).
Wskazówka
Przemieszczanie żywych zwierząt z fermy jest jednym ze zdarzeń, które najczęściej kojarzone są z kompromisem w zakresie bezpieczeństwa biologicznego gospodarstw. Dlatego tak ważne są dobrze zaprojektowane rampy załadowcze i protokoły bezpiecznego załadunku..
W standardowych protokołach załadunku istnieje zwykle tylko jedna wyraźnie określona linia rozdzielająca strefę czysta i brudna (tj. „Czerwona linia” lub „linia separacji”) między obszarem produkcyjnym (np. Koniec obszaru załadunku) a zewnętrzną „brudną” linią (np. naczepa). Na obrazku 1 tę granicę ilustruje czerwona przerywana linia między szarym a zielonym obszarem. Pracownicy fermy pracujący przy załadunku nie mogą przekroczyć linii ograniczającej ich od środka transportu, a kierowca nie może przekroczyć linii oddzielającej strefę załadunku.
W protokole załadunku etapowego wdrażana jest druga linia separacji (tj. pomarańczowa linia przerywana), aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wprowadzenia materiału zakaźnego do gospodarstwa, jeden pracownik znajduje się pomiędzy dwiema liniami separacji (na zdjęciu 1 ten pracownik ma na sobie ciemnozielony kombinezon) i nie może wejść do naczepy ani przekroczyć drugiej linii separacji do chlewni. Pracownik ten przyjmuje zwierzęta z wnętrza chlewni bez konieczności powrotu do budynku, a ponadto wraca do obiektu dopiero po wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu strefy załadunku i obuwia po zakończeniu całej procedury załadunku. Pracownik ten może również używać jednorazowych kombinezonów, które są wyrzucane po zakończeniu załadunku. Pozostali członkowie załogi fermy (na zdjęciu pracownik w pomarańczowym swetrze) nie mogą przekroczyć drugiej linii separacji do strefy załadunku. Pracownicy ci są odpowiedzialni za dostarczanie nowych grup świń do obszaru załadunku bez wchodzenia w bliski kontakt z przyczepą.