X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
1
2
Czytaj ten artykuł w:

Żywienie loch: jaką rolę odgrywają poszczególne składniki odżywcze w okresie przejściowym?

1 komentarze

Które podejście jest lepsze? Sprawdzanie dziennego spożycie paszy czy dziennego pobrania składników odżywczych?

25 październik 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
1
2

Okres przejściowy (OP) definiuje się jako ostatnie dziesięć dni ciąży i pierwsze dziesięć dni laktacji, czyli okres, w którym u loch zachodzą ważne zmiany fizjologiczne i metaboliczne.

W OP wzrost spożycia paszy jest różny w zależności od kondycji ciała loch w 105. dniu ciąży. W tym okresie ważne jest rozróżnienie krzywej żywienia między loszkami pierwiastkami i wieloródkami. Podział ten jest związany z różną wagą/kondycją ciała i warunkami środowiskowymi oraz sezonowymi.

Ogólnie rzecz biorąc, umiarkowany wzrost poziomu spożycia paszy w tym okresie jest odpowiedni dla prawidłowego rozwoju gruczołu mlekowego oraz produkcji siary i mleka. Parametr ten powinien być kontrolowany na poziomie każdego gospodarstwa. Skutkuje to wyższą produkcją siary i wyższą zawartością laktozy (Decaluwe, 2014).

Przedstawiono pogląd, że prawidłowe żywienie w OP przynosi korzystny efekt na całą fazę laktacji, w której locha musi przyjmować jak najwięcej składników odżywczych. Wiąże się to oczywiście z wyższą produkcją mleka i zmniejszoną utratą masy ciała. W okresach laktacji trwających 28dni możemy przyjąć spożycie paszy powyżej 200 kg/lochę, a w 24-dniowych laktacjach >150 kg. Jednak najważniejsze jest osiągnięcie najwyższego dziennego spożycia strawnej lizyny (>65 g) i dziennej energii netto (> 14500 kcal). Liczne konsekwencje niewłaściwego spożycia składników odżywczych podczas laktacji są następujące:

Tab 1. Konsekwencje niskiego spożycia składników odżywczych w okresie laktacji

Tab 1. Konsekwencje niskiego spożycia składników odżywczych w okresie laktacji

Tabela 1: Punkty krytyczne w osiągnięciu najwyższego spożycia składników odżywczych laktacji.

Miara Znaczenie

Zapobieganie otyłości i/lub nadwadze loch w fazie porodowej. Biorąc pod uwagę liczbę porodów i genetykę loch.

+++++

Warunki środowiskowe neutralne termicznie, w szczególności unikanie nadmiernych temperatur (> 25ºC)

+++++

Dostępność wody w odpowiedniej ilości, jakości i temperaturze (>25 litrów lochy/dzień)

+++++
Lochy wchodzące do porodówki z odpowiednim wyprzedzeniem (> 4-5 dni) +++
Częstotliwość zadawania paszy (4> 3> 2) ++++
Karmienie na mokro vs na sucho ++++
Automatyczne systemy karmienia, symulacja ad libitum ++++

Diety z wysoko przyswajalnym białkiem i aminokwasami. Obniżenie poziomu białka surowego w warunkach wysokiej temperatury

+++++

Diety o wysokiej zawartości energii, ale z odpowiednią równowagą między źródłami tłuszczu i skrobi, z ograniczeniami procentowej zawartości dodanych tłuszczów (3-3,5%)

+++++

Ogranicz poziom surowego błonnika i zapewnij minimum błonnika pokarmowego.

++++
Prawidłowy stosunek przyswajalnego wapnia do fosforu +++++
Odpowiedni bilans elektrolitów: 175-200 mEq/kg ++++

Suplementacja witamin i niezbędnych pierwiastków śladowych w postaci organicznej w dawce (A, E, B-kompleks, Se, Fe, Zn i Mn)

++++

W jaki sposób poszczególne składniki odżywcze wpływają na OP?

Energia: Prawie 80% energii pod koniec ciąży jest tracone w postaci ciepła, a tylko 20% trafia do płodu i tkanek jako energia podtrzymująca. Musimy pamiętać, że potrzeby są wyliczane na podstawie masy metabolicznej organizmu, a poszczególne lochy na fermie mogą różnić się nawet do 100 kg żywej wagi. Nie jest jasne, czy wydajność energetyczna produkcji siary jest taka sama jak w przypadku produkcji mleka, ani czy jest taka sama dla mleka w ciągu pierwszych 3 dni, 10 dni, czy dalszych dni laktacji.

Białko:

  • Potrzebne są dalsze badania w celu określenia zapotrzebowania na aminokwasy i białka w okresie przejściowym. Teoretycznie wpływ regresji macicy może mieć znaczenie na metabolizm białek zwłaszcza u loch wieloródek.
  • Nie są też dobrze znane wymagania dotyczące utrzymania azotu w okresie przejściowym. Może to wskazywać, że białko musi być czynnikiem ograniczającym produktywność loch pod koniec ciąży, podczas gdy lizyna jest czynnikiem ograniczającym po oproszeniu.

Włączenie nukleotydów do dawki w okresie okołoporodowym wykazało modulację odporności poprzez spowodowanie wzrostu poziomu IgG w siarze. Skutkiem było uzyskanie większej jednorodności masy prosiąt przy odsadzeniu i wyższej masy ciała w wieku ośmiu tygodni (Palomo, 2015).

Lipidy:

  • Wykazano również, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 w ostatnim miesiącu ciąży zwiększa żywotność prosiąt po urodzeniu (Rooke, 2001).
  • Udział średnio- i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w różnych proporcjach był przedmiotem licznych badań dotyczących metabolizmu wątrobowego, zróżnicowania włączenia lipidów zwierzęcych dla innych z różnych źródeł (olej kokosowy, olej słonecznikowy, olej rybny), obserwując korzystny wpływ na ilość produkowanej siary, indywidualne spożycie siary przez prosięta oraz lepszy wzrost w pierwszych 24 godzinach życia.
  • Profil kwasów tłuszczowych dostarczanych w paszy lipidów określa profil kwasów tłuszczowych siary. Zarówno ilość, jak i jakość lipidów oraz immunoglobulin są zależne od żywienia od właściwego żywienia loch.
  • Uzupełnienie dawki pokarmowej surowcami bogatymi we włókno pod koniec ciąży umożliwia zwiększenie zawartości lipidów w siarze (Loisel, 2013), poprzez zwiększenie stężenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są wykorzystywane przez gruczoł mlekowy jako prekursory do syntezy lipidów..

W literaturze dobrze opisane jest, że suplementacja niektórymi probiotykami, prebiotykami (mannanoligosacharydami) i sprzężonym kwasem linolowym (Wu, 2015) w paszy okołoporodowej i/lub w ostatnim miesiącu ciąży, powoduje wzrost poziomu przeciwciał IgG w siarze loch.

Oprócz zapotrzebowania na energię, białko, aminokwasy i włókno pokarmowe, konieczne jest uwzględnienie w okresie przejściowym zapotrzebowania na minerały i witaminy, a także na specyficzne dodatki, ponieważ mikrożywienie u wysokoplennych loch jest jednym z filarów stojącym za ich wydajnością produkcyjną i długowiecznością.

Przykład:

  • Wapń: Odpowiedni poziom wapnia wspomoże fizjologiczny proces porodu. Nadmiar lub niewystarczająca ilość wapnia może powodować upośledzenie tego mechanizmu.
  • Cynk: Jego rola w zmniejszeniu liczby martwo urodzonych prosiąt jest dobrze opisana, ale dokładne mechanizmy, które to determinują, nie są znane. Ze względu na ograniczenia prawne stosowania tego minerału w Europie, zaleca się wprowadzać cynk w formie organicznej, aby osiągnąć korzystny wpływ na ciężarne lochy.

Możemy zatem wywnioskować, że zwracanie uwagi na dzienne spożycie poszczególnych składników odżywczych w tym krytycznym okresie cyklu reprodukcyjnego, jest bardziej właściwe niż skupianie się na ogólnej ilości pobranej paszy przez lochę na dzień.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
02-lis-2021 Dawid OptiPaszbardzo dobry artykuł. ja używam do bilansowania moich receptur programu komputerowego OptiPasz / OptiFeed www.optipasz.pl
z czystym sumieniem polecam
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji