Monitoring okresu wzrostu (I)
Mieszanki paszowe pozwalają na całkowite pokrycie potrzeb zwierząt, przy pełnym wykorzystaniu ich zastosowania.
Mieszanki paszowe pozwalają na całkowite pokrycie potrzeb zwierząt, przy pełnym wykorzystaniu ich zastosowania.
Przy projektowaniu kojców porodowych lochy mogą być umieszczone w różny sposób: skierowane do wewnątrz, skierowane na zewnątrz, z przejściami i z przodu i z tyłu kojca, albo po obu stronach przejścia.
Będziemy rozważać pewne aspekty, które mogą być brane pod uwagę w celu ustawienia daty indukcji porodu.
Najlepiej jest wprowadzać podobną liczbę loszek do każdej grupy. Jak możemy to zrobić?
Czas trwania ciąży wynosi około 113 do 15 dni. Jednak pewien odsetek loch może mieć prawidłowy termin porodu trzy dni wcześniej lub później.
Zanim problem został rozwiązany stosowano cały szereg nieskutecznych działań.
W celu kontroli środowiska, ważne jest aby: - mieć możliwość jego oceny. - poznać potrzeby poszczególnych kategorii zwierząt. - wdrożyć odpowiednie środki dostosowane do tych potrzeb.
Człowiek jest jedynym zwierzęciem zdolnym do życia w praktycznie każdym zakątku ziemi, niezależnie od panującego tam klimatu. Jest to spowodowane jego umiejętnościami stawiania budynków, które izolują go od klimatu jakkolwiek ekstremalny by on nie był, utrzymując wewnątrz stabilne środowisko. Zwierzęta udomowione pośrednio korzystają z tej zdolności.
Kolejna dogodna opcja, która pozwala kontrolować wymianę to uwzględnianie tych informacji w kalendarzu hodowlanym.
W poprzedniej części opisaliśmy systemy zapisywania informacji, które pozwalają na szybkie i łatwe sprawdzenie, kiedy loszki wchodzą w ruję, a także kiedy najlepiej je kryć.
W poprzednich prezentacjach przybliżone zostało, jak istotne jest utrzymanie odpowiedniego przekroju grup na sektorach porodowych.
W ostatniej prezentacji przyjrzeliśmy się temu, jak ważne jest wprowadzenia jednolitych grup na porodówkach (struktura wieku + nº loch). W tym rozdziale pokażemy jak to osiągnąć.
Widzieliśmy już, że w celu uzyskania właściwej struktury stada i jednolitych grup należy kontrolować liczbę loszek wprowadzanych do stada.
Dotychczas powiedzieliśmy sobie o ogólnej strukturze stada loch. W idealnej sytuacji optymalne rozmieszczenie powinno być zastosowane wobec każdej z partii produkcyjnej loch.
Jednym z głównych celów zarządzania stadem loch jest uzyskanie prawidłowej jednorodności partii zwierząt.
Od kiedy zaczęto stosować koncentraty paszowe, zauważono, że ich mieszanie z wodą ma pewne zalety. Prawdopodobnie najważniejsze z nich to zwiększone pobranie paszy i poprawa eksploatacji.
Witamy na 333
Nawiązuj kontakty, dziel z innymi i wchodź w interakcje z największą społecznością profesjonalistów w branży trzody chlewnej.
Świętujemy 156465 użytkowników na 333!
Zarejestruj sięJesteś już użytkownikiem?