Nowe narzędzia do monitorowania wirusa PRRS: jak z nich korzystać?
W tym artykule skupimy się na praktycznych zastosowaniach nowych systemów monitorowania.
W tym artykule skupimy się na praktycznych zastosowaniach nowych systemów monitorowania.
W tym miejscu skupimy się na praktycznych zastosowaniach i wnioskach wyciągniętych z ostatnich badań terenowych dotyczących strategii reagowania na PRRSV w dotkniętych stadach hodowlanych.
Co możemy zrobić, aby zapobiegać i kontrolować zakażenia w coraz większej liczbie stad, w których pojawiają się wysoce zjadliwe szczepy PRRS? Czym wyróżnia się szczep 1-4-4 L1C?
Wysoce patogenny szczep występuje w Stanach Zjednoczonych. Zrozumienie, skąd pochodzą te wirusy, może pomóc nam zatrzymać ten cykl.
Omówiono drogę donosową i dotchawiczeą, jak również aerozolację za pomocą zamgławiaczy.
Pobieranie płynu ustnego stanowi praktyczną, szybką, łatwą i tanią metodę próbobrania w populacjach świn, lecz jest dużo trudniejsze w odniesieniu do prosiąt ssących
Przedmiotem badań było porównanie skuteczności LCE (zasiedl-zamknij-immunizuj) w stadach loch przy użyciu atenuowanej szczepionki przeciw PRRSV i zakażania zjadliwym wirusem.
W artykule opisano wyniki badań mających na celu określenie wpływu na zdrowie tuczników zakażeń szczepami PRRSV należącymi do wariantu 174.
Wydaje się, że mamy do czynienia z nowym wirusem wywołującycm chorobę pęcherzykową u świń.
Uważa się, że senecawirus A (SVA) jest czynnikiem sprawczym idiopatycznej choroby pęcherzykowej u świń. Ponadto ostatnio powiązano SVA z syndromem upadku noworodków świń dotykającym prosiąt w wieku 0-7 dni.
Około 50% pojazdów do transportu świń w USA nie jest poddawane dezynfekcji między załadunkami. Ten artykuł omawia możliwości termicznej inaktywacji PRRSV obecnego w środowisku zanieczyszczonym obornikiem.
Czy lepiej utrzymywać stabilność stada zakażonego PRRSV, to znaczy, zwalczać objawy kliniczne i straty ekonomiczne związane z infekcją, czy też dążyć do uwolnienia fermy od wirusa? Jak w przypadku wielu pytań z dziedziny epizootiologii, odpowiedź brzmi "to zależy".
Witamy na 333
Nawiązuj kontakty, dziel z innymi i wchodź w interakcje z największą społecznością profesjonalistów w branży trzody chlewnej.
Świętujemy 151744 użytkowników na 333!
Zarejestruj sięJesteś już użytkownikiem?