Diagnostyka laboratoryjna: choroba Aujeszkyego (wścieklizna rzekoma - PRV)
Jakimi metodami diagnostyki laboratoryjnej mogę zdiagnozować chorobę Aujeszky’ego? Którą wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretować wyniki?
Choroba Aujeszkyego jest wywoływana przez wirus, który może przetrwać w formie latentnej i powodować objawy ze strony układu oddechowego, rozrodczego i nerwowego.
Inne nazwy: Pseudorabies (PRV), wścieklizna rzekoma.
Jest to bardzo ważna choroba świń, wywoływana przez herpeswirusa. Wirus może wywoływać zakażenia latentne i przetrwać w tkance nerwowej świni przez bardzo długi czas, reaktywując się okresowo. Gdy wirus zostanie zawleczony na fermę, pozostaje w niej i stale zaburza produkcję na różnych jej etapach. Wirus może przetrwać do 3 tygodni poza organizmem świni. Ostre ognisko choroby może być wywołane przez szczep wysoce zjadliwy w fermie, która nigdy wcześniej nie miała styczności z wirusem Aujeszkyego, gdzie nie są prowadzone szczepienia. Wirus przechodzi przez barierę łożyskową, zakażając prosięta. Świnia jest głównym gospodarzem. Wirus może zakazić także inne gatunki, które normalnie nie przenoszą choroby, w tym krowy, konie, psy i koty. U zwierząt mogą rozwinąć się objawy nerwowe, prowadzące do śmierci. Dotychczas nie odnotowano zakażeń ludzi.
Lochy
Prosięta ssące
Prosięta odsadzone i tuczniki
Inne gatunki
Ponadto obecność innych chorób, takich jak PRRS, klasycznego pomoru świń, PCV2 itp. Może zaostrzyć przebieg choroby.
Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej
Serologia potwierdza diagnozę.
Zobacz zdjęcia w Atlasie związane z Choroba Aujeszkyego
Jakimi metodami diagnostyki laboratoryjnej mogę zdiagnozować chorobę Aujeszky’ego? Którą wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretować wyniki?
Na farmie w Chinach zaobserwowano u prosiąt zakażenie oczu wirusem wścieklizny rzekomej (choroba Aujeszky'ego), co jest nienotowanym wcześniej objawem.
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji