Diagnostyka laboratoryjna: Glaesserella (Haemophilus) parasuis (choroba Glässera)
Jakie laboratoryjne metody diagnostyczne mogę wykorzystać do zdiagnozowania choroby Glässera u świń? Którą powinienem wybrać? Jak interpretować wyniki?
Choroba Glässera jest wywoływana przez bakterię Glaesserella parasuis (Haemophilus parasuis), która może powodować wystąpienie uogólnionego zapalenia błon surowiczych i sporadyczne zapalenia stawów u prosiąt i tuczników.
Inne nazwy: Glaesserella parasuis, Haemophilus parasuis
Wywoływana przez bakterie Glaesserella parasuis (dawniej Haemophilus parasuis), w obrębie których można wyróżnić wiele serotypów. Występują na całym świecie, nawet w nowoczesnych obiektach z dobrymi programami ochrony zdrowia świń.
W większości ferm, w których bakterie są endemiczne, lochy wytwarzają silną odporność matczyną, która zazwyczaj utrzymuje się u ich potomstwa przez 3 do 5 tygodni. Choroba kliniczna jest najbardziej rozpowszechniona u świń w wieku od 4 do 8 tygodni. Czasami ogniska mogą dotyczyć prosiąt w okresie laktacji, głównie w nowych gospodarstwach z pełną populacją loch pierworódek.
Bakteria ta może grać także rolę, jako czynnik wtórny innej choroby, jaką jest enzootyczne zapalenie płuc.
Glaesserella parasuis atakuje błony surowicze pokrywające stawy, jelita, płuca, serce i mózg, powodując zapalenie płuc, osierdzia, otrzewnej i opłucnej.
Lochy
Prosięta ssące
Prosięta odsadzone i tuczniki:
Często u najmłodszych tuczników:
Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej
Na podstawie obserwacji klinicznych, badań sekcyjnych i izolacji bakterii w laboratorium. Choroba Glassera musi być odróżniona od zakażeń wywołanych przez Actinobacillus suis, Actinobacillus pleuropneumoniae, choroby morwowego serca (niedobory wit. E i selenu), paciorkowcowego zapalenia opon mózgowych, stawów i posocznicy.
Jakie laboratoryjne metody diagnostyczne mogę wykorzystać do zdiagnozowania choroby Glässera u świń? Którą powinienem wybrać? Jak interpretować wyniki?
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji