Enzootyczne zapalenie płuc (EP)

Głównym problemem związanym z infekcjami M. hyopneumoniae jest przewlekła choroba układu oddechowego. Ten patogen zwykle zwiększa nasilenie innych zakażeń, w tym grypy i PRRS.

Inne nazwy: Mycoplasma hyopneumoniae, mykoplazmowe zapalenie płuc,

Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej

Informacje

Jest to przewlekła choroba świń o znaczeniu globalnym. Przewlekła postać choroby często występują na fermach, gdzie przepływ zwierząt jest ciągły. Pierwsze objawy choroby występują między 7 a 12 tygodniem życia i jest ona składową zespołu oddechowego świń. Chorobę leczy się antybiotykami, a zapobiegać można poprzez szczepienia.

Enzootyczne zapalenie płuc jest wywoływane przez Mycoplasma hyopneumoniae, bakterię, która nie posiada ściany komórkowej. Jest bardzo rozpowszechniona w populacjach trzody chlewnej i występuje endemicznie w większości ferm na całym świecie. Zawsze atakuje nabłonek urzęsiony układu oddechowego, w konsekwencji powodując stwardnienie tkanki płucnej ( typowe dla bakteryjnego zakażenia płuc)

Główny problem związany z zakażeniami M. hyopneumoniae  to przewlekła choroba układu oddechowego, która powoduje suchy, nieproduktywny kaszel. Chorobę charakteryzuje wysoka zachorowalność i niska śmiertelność i ma ona znaczący wpływ na średnie dzienne przyrosty i współczynnik wykorzystania paszy.

Jeśli tuczniki nie chorują na enzootyczne zapalenie płuc, zakażenia innymi patogenami nie powodują poważniejszych skutków. Dlatego uważa się, że M. hyopneumoniae powoduje cięższy przebieg innych chorób, takich jak grypa, czy PRRS.

Objawy choroby pojawiają się, gdy enzootyczne zapalenie płuc pierwszy raz występuje na danej fermie. Przez okres 2-4 tygodni po zawleczeniu bakterii na fermę, obserwuje się ostre zapalenie płuc przebiegające z wysoką śmiertelnością we wszystkich grupach produkcyjnych.

Przenosi się głównie przez kontakt bezpośredni ( nos w nos). Ryzyko zakażeń jest zmniejszone na porodówkach i spada  wraz z wiekiem loch.

Objawy

Dotyczy świń w każdym wieku, ale najczęściej zwierząt 6-tygodniowych i młodszych. Okres inkubacji to 2 do 8 tygodni.

Objawy kliniczne obejmują:

  • Może rozwinąć się przewlekłe lub ostre zapalenie płuc.
  • Poważne problemy oddechowe.
  • Przedłużający się, nieproduktywny kaszel.
  • Śmiertelność zależy od zakażeń towarzyszących.

Przyczyny/Czynniki sprzyjające

  • Zawlekana wraz ze świniami- nosicielami.
  • Przenosi się drogą powietrzną do 9.2 km, co zależy od warunków pogodowych. Bakteria poza organizmem świni bardzo szybko ginie, zwłaszcza w suchym środowisku.

Objawy kliniczne zależą od poniższych czynników:

  • Zbyt szerokie kojce, gdzie cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca.
  • Zmiany temperatury i słaba izolacja.
  • Zmiany w przepływie powietrza, chłód.
  • Wysokie stężenie dwutlenku węgla i amoniaku.
  • Wysokie stężenie pyłów I bakterii w powietrzu. Przemieszczanie zwierząt, stres i mieszanie ich, zwłaszcza jeśli są w różnym wieku.
  • Ciągły przepływ zwierząt, bez zachowania zasady całe puste- całe pełne.
  • Inne choroby, zwłaszcza takie jak PRRS, Actinobacillus pleuriopneumoniae, grypa i choroba Aujeszkyego.

 

Diagnostyka

Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej

Na podstawie objawów klinicznych i badanie anatomopatologiczne, czasem połączone z badaniem histologicznym zmian. Jednak powyższe metody nie pozwalają na uzyskanie dokładnej diagnozy i w fermach produkujących zwierzęta przeznaczone do rozrodu lub w innych szczególnych przypadkach, konieczne jest wykonanie diagnostyki za pomocą jednego lub kilku poniższych testów: ELISA, badania serologiczne, badanie mikroskopowe barwionych preparatów płuc, test immunofluorescencji, PCR i posiew i hodowla Mycoplasma hyopneumoniae.


Badania te nie są dostępne we wszystkich laboratoriach. PCR jest najbardziej czułą metodą.
Enzootyczne zapalenie płuc musi być różnicowane z grypą, PRRS, chorobą Glassera i innymi zakażeniami bakteryjnymi. Analiza laboratoryjna jest konieczna do wykonania diagnostyki różnicowej. Ponadto w przypadku powyższych patogenów, zakażenie nimi może występować równocześnie z Mycoplasma hyopneumoniae.

Kontrola/Zapobieganie

Konieczne może być podawanie leków w paszy, jeśli:

  • Widoczne jest zróżnicowanie wagowe zwierząt między 10 a 20 tygodniem życia.
  • Ponad 2,5% zwierząt wymaga indywidualnego podawania leków.
  • Widoczne są zmiany w płucach wyniesione ponad ich powierzchnię.

Szczepionki inaktywowane przeciwko Mycoplasma hyopneumoniae  są bardzo skuteczne, jeśli zostaną podane odpowiednio wcześnie ( przez 5 tygodniem życia) i gdy zwierzęta nie są narażone na wirusa PRRS.

Leczenie

W przypadku wybuchu ostrej choroby należy rozważyć:

  • Strategiczne podawanie leków w krytycznych okresach życia, gdy są najbardziej narażone na chorobę.
  • Leczenie ciężko chorych zwierząt antybiotykami w iniekcji.

Powiązane artykuły:

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

E-diagnostyka

Narzędzie do diagnozowania chorób świń

wejdź

Atlas patologii

Zdjęcia najważniejszych chorób świń

wejdź