Okołoodsadzeniowy zespół zahamowania przyrostów świń
Okołoodsadzeniowy zespół zahamowania przyrostów świń (PFTS) jest stanem, w którym u zwierząt obserwuje się niechęć do jedzenia, ospałość i stopniowym osłabieniem świń w pierwszych trzech tygodniach po odsadzeniu.
Inne nazwy: PFTS
Informacje
Okołoodsadzeniowy zespół zahamowania przyrostów świń (Porcine periweaning failure to thrive syndrome, PFTS) jest stanem klinicznym wzbudzającym duże zainteresowanie w Ameryce Północnej w latach 2008-2012. Charakteryzował się tym, że do 20% odsadzonych świń po prostu nie rosło po odsadzeniu. Te świnie były ujemne dla PRRS i wirus grypy A, szczepione przeciwko PCV2, ale klinicznie wykazywały brak łaknienia, otępienie i postępujące osłabienie. Wykluczono szkodliwe czynniki zakaźne, żywieniowe, zarządcze i środowiskowe.
Objawy
Tylko świnie odsadzone
- Występują w ciągu pierwszych 2 tygodni po odsadzeniu.
- Umiarkowana do łagodnej zachorowalność (1-20%) z pozostałymi świniami z grupy, które rozwijają się normalnie.
- Wysoka śmiertelność u chorych świń.
- Brak łaknienia.
- Otępienie.
- Kichanie.
- Zapadnięty brzuch.
- Powtarzające się lizanie, żucie lub gryzienie.
Przyczyny/Czynniki sprzyjające
Brak znanych przyczyn lub czynników przyczyniających się.
Diagnostyka
Brak łaknienia, otępienie, postępujące osłabienie świń w ciągu pierwszych trzech tygodni po odsadzeniu bez czynników zakaźnych, żywieniowych, zarządzania i środowiskowych. Zmiany histopatologiczne przewlekłego czynnego limfocytarnego i ropnego zapalenia błony śluzowej nosa, powierzchownego limfocytarnego zapalenia dna żołądka, zanikowego zapalenia jelit, powierzchownego zapalenia okrężnicy i zaniku grasicy. Aby potwierdzić diagnozę, należy pobrać wiele tkanek, w tym małżowinę nosową, dno żołądka, jelito cienkie, jelito grube i grasicę, oprócz innych zwykłych tkanek.
Kontrola/Zapobieganie
Obecnie nie są znane żadne znane programy leczenia lub profilaktyki dotyczące PFTS. Nalezy wykluczyć wszystkie inne powszechne patogeny i choroby środowiskowe. Nieodsadzanie młodych świń w wieku poniżej 16 dni. Wczesne wykrycie problemu (4-5 dni po odsadzeniu) i zaawansowana opieka mogą czasami zminimalizować postęp choroby. Zapewnienie odpowiedniej diety początkowej i dostępu do wody.
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji