Diagnostyka PRRS: dopasowanie strategii do Twoich scenariuszy
W tym artykule przeanalizujemy różne opcje diagnostyczne PRRS w oparciu o różne scenariusze, dla których wykonujemy próbobranie w kierunku PRRS w terenie.
Zespół rozrodczo- oddechowy świń (PRRS) jest infekcją wirusową z największym wpływem na rentowność hodowli w Ameryce Północnej i w wielu krajach Europy. Wirus powoduje problemy rozrodcze i atakuje układ oddechowy.
Inne nazwy: Zespół rozrodczo- oddechowy świń, choroba niebieskiego ucha
Zespół rozrodczo- oddechowy świń (PRRS) wywołany jest przez arteriwirus. Wirus jest klasyfikowany w dwóch typach: Północnoamerykańskim i Europejskim (lub Lelystad). Wirus jest bardzo podatny na działanie środowiska i środków dezynfekujących i charakteryzuje się dużą zdolnością mutacji. Wirus ma przede wszystkim powinowactwo do makrofagów pęcherzyków płucnych. Makrofagi są częścią systemu immunologicznego fagocytowania i eliminowania inwazji bakterii i wirusów. Wirus mnoży się wewnątrz makrofagów produkując nowe wirusy, a komórki gospodarza w tym procesie umierają. Niszczy do 40% makrofagów, przez co eliminuje większość mechanizmów obronnych zwierząt i umożliwia bakteriom i innym wirusom proliferację i uszkodzenie układu oddechowego. Wirus może przekroczyć barierę łożyskową i zarażać płody od 70 dnia ciąży, powodując ronienia w trzecim trymestrze ciąży, obecność mumifikatów lub rodzenie martwych i słabych prosiąt.
Gdy wirus wkroczy na fermę, pozostaje w niej i jest ciągle aktywny.
Po pierwszym wprowadzeniu wirusa infekcja wszystkich zwierząt hodowlanych może potrwać do roku, zwłaszcza w dużych gospodarstwach. Choć wirus zdaje się rozprzestrzeniać szybko, pozytywna serokonwersja co najmniej 90% macior może trwać od 4 do 5 miesięcy. Zwierzęta dorosłe wydalają wirus przez krótsze okresy (14 dni) niż prosięta i tuczniki, które wysiewają wirusa przez średnio 1 do 2 miesięcy (u niektórych zwierząt ponad 5 miesięcy).
Sytuacja kliniczna może się znacznie różnić między fermami z powodu ogromnej ilości zróżnicowanych szczepów. Pomimo sekwencjonowania wirusów, niemożliwe jest przewidywanie wirulencji, prezentacji klinicznej lub odporności krzyżowej między każdym zidentyfikowanym szczepem. Najnowsze badania wykazały, że niektóre rasy świń ( genetyka) są bardziej odporne na wirusa. Wiele nowoczesnych gospodarstw stosuje wysoki poziom bioasekuracji, jako najlepsze narzędzie zapobiegające PRRS. Wirus może być przenoszony z nasieniem.
Przewlekła obecność wirusa na fermie może wyglądać bardzo zróżnicowanie. Objawy kliniczne są zwykle zbliżone do objawów ostrego wybuchu choroby, ale dotyka tylko niewielkiego odsetka zwierząt, zwłaszcza loszek. Postać przewlekła dotyka zwierząt w każdym wieku, ale z mniejszym nasileniem.
Objawy są bardzo zróżnicowane, w zależności od szczepu. Szczepy północnoamerykańskie wywołują cięższe objawy choroby.
Ostra choroba
Lochy
Prosięta ssące
Knury
Po odsadzeniu i tucz
Choroba przewlekła
Lochy
Prosięta
Knury
Po odsadzeniu i tucz
Typowe sposoby rozprzestrzeniania:
Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej
Opiera się na objawach klinicznych, badaniach sekcyjnych oraz wykrywania obecności wirusa metodą PCR. Ponadto istnieje kilka testów, ale ELISA jest standardowy. Obecnie w celu monitorowania gospodarstw wykorzystuje się badanie płynu ustnego. Sekwencjonowanie wirusów może być wykorzystywane wyłącznie do celów epidemiologicznych w celu zbadania obecności nowego szczepu i jego prawdopodobnego pochodzenia.
W tym artykule przeanalizujemy różne opcje diagnostyczne PRRS w oparciu o różne scenariusze, dla których wykonujemy próbobranie w kierunku PRRS w terenie.
Jakich laboratoryjnych metod diagnostycznych mogę użyć do zdiagnozowania PRRS? Który wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretuję wyniki?
Wysoce patogenny szczep występuje w Stanach Zjednoczonych. Zrozumienie, skąd pochodzą te wirusy, może pomóc nam zatrzymać ten cykl.
Co możemy zrobić, aby zapobiegać i kontrolować zakażenia w coraz większej liczbie stad, w których pojawiają się wysoce zjadliwe szczepy PRRS? Czym wyróżnia się szczep 1-4-4 L1C?
Węgierski program zwalczania PRRS oparty jest na podejściu terytorialnym. Można uniknąć zakażenia lub ponownego zakażenia stad świń wolnych od PRRSV.
W duńskiej produkcji świń postawiono cel - do 2025 roku 75% wszystkich tuczników będzie seroujemnych pod względem PRRS przy uboju. Zostanie to osiągnięte dzięki ścisłej współpracy władz weterynaryjnych, przemysłu trzody chlewnej, firm ubojowych, lekarzy weterynarii i producentów.
Rozważ te czynniki przy podejmowaniu decyzji o eliminacji lub kontroli PRRSv.
Pobieranie języków od martwo urodzonych prosiąt jako system monitorowania stabilności przy porodzie służy poprawie wykrywania wirusa PRRS.
Oś jelitowo-płucna: nowe narzędzia do poprawy kontroli zjadliwości i utrzymywania się PRRS na poziomie gospodarstwa.
Do maja 2023 r. 85% wszystkich duńskich stad świń otrzymało status serologiczny PRRS. W regionach o wysokim zagęszczeniu stad serododatnich wobec PRRS ustanowiono programy zwalczania choroby. Duńska Rada ds. Rolnictwa i Żywności podjęła szereg inicjatyw mających na celu utorowanie drogi do krajowego ograniczenia PRRS, w tym strategię wdrażania, narzędzia cyfrowe, wspólne wytyczne dotyczące klasyfikacji, monitorowania i zwalczania PRRSV oraz zasoby finansowania projektów.
W tym artykule skupimy się na praktycznych zastosowaniach nowych systemów monitorowania.
PRRS stanowi frustrujące wyzwanie, ponieważ wygląda na to, że musimy ciągle uczyć się tych samych lekcji, które już znamy, z okazjonalnym nowym rozdziałem.
Czy używamy najlepszych próbek i technik do monitorowania nieobecności PRRS w stadach knurów?
Profilowanie hodowców w celu zrozumienia ich sprzeciwu lub chęci eliminacji PRRS przy użyciu modelu zarządzania zmianą ADKAR.
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji