Diagnostyka laboratoryjna: różyca
Jakimi metodami diagnostyki laboratoryjnej mogę zdiagnozować różycę? Którą wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretować wyniki?
Różyca jest bakteryjną chorobą ogólnoustrojową charakteryzującą się pojawieniem się na skórze romboidalnych zmian, a w formie przewlekłej zapaleniem stawów.
Inne nazwy: Eryspieloid
Ta częsta choroba jest wywoływana przez bakterię Erysipelothrix rhusiopathiae (włoskowiec różycy), obecną w większości ferm. Szacuje się, że nawet 20% zdrowych świń jest jej nosicielami w migdałkach. Bakteria jest eliminowana ze śliną i odchodami, więc poziom skażenia środowiska jest stały ale niski. Może być ona znaleziona u wielu innych gatunków, włączając w to ptactwo (zwłaszcza indyki) i owce. Poza organizmem świni może przeżyć kilka tygodni, głównie w podłożu, gdzie w ściółce znajduje się piasek. Zakażone odchody są najprawdopodobniej głównym źródłem infekcji, głównie u tuczników.
Choroba nie jest zbyt powszechna u świń między 8 a 12 tygodniem ze względu na obecność przeciwciał matczynych przyswojonych wraz z siarą. Bardziej podatne na chorobę są tuczniki i nie szczepione lochy i knury.
Włoskowiec atakuje układ krwionośny różnymi drogami, włączając w to uszkodzenia skóry i ścianę układu pokarmowego, prowadząc do septicemii. Okres inkubacji wynosi od 24 do 48 godzin. Choroba ma charakter sporadyczny i częściej występuje w ciepłą pogodę (lato).
Knury
Lochy
Choroba nadostra i ostra
Choroba podostra
Choroba przewlekła
Prosięta ssące
Tuczniki
Choroba ostra:
Choroba podostra:
Choroba przewlekła
Chronic disease
Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej
Jakimi metodami diagnostyki laboratoryjnej mogę zdiagnozować różycę? Którą wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretować wyniki?
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji