Diagnostyka laboratoryjna: Salmonella
Jakie laboratoryjne metody diagnostyczne można zastosować w celu rozpoznania salmonellozy? Którą z nich należy wybrać w zależności od sytuacji? Jak zinterpretować wyniki?
Salmonelloza jest ważną chorobą bakteryjną u świń ze względu na zdolność do wywołania zatrucia pokarmowego u ludzi. Klinicznie salmonelloza objawia się jako biegunka, choroba ogólnoustrojowa lub zapalenie płuc.
Inne nazwy: salmonelloza
Salmonella jest szeroko rozpowszechniona u ludzi i zwierząt. Spośród wielu serotypów Salmonelli (a jest ich ponad 2400), i te ważniejsze wywołują chorobę u świń: Salmonella Choleraesuis i Salmonella Typhimurium. S. Choleraesuis jest specyficznym serotypem przystosowanym do świń i może powodować poważne schorzenia u loch (gorączka, apatia, posocznica, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie stawów i biegunka), ale zwykle nie jest groźny dla ludzi. Najczęściej występującym serotypem u świń jest Salmonella Typhimurium, czasami związana z biegunką u młodych świń i jest powszechnym źródłem zatrucia pokarmowego u ludzi. Świnie mogą być subklinicznymi nosicielami S. Choleraesuis przez dłuższy czas, ponieważ bakteria może przetrwać w węzłach chłonnych krezkowych, zlokalizowanych w jelitach. Wiele z tych nosicieli nie wydala bakterii w kale, chyba że znajdą się w stresujących warunkach. Niektóre świnie mogą wydalać bakterie w kale w sposób ciągły lub okresowy. Choroba zależy od szczepu i dawki, co oznacza, że istnieje potrzeba stosunkowo dużej liczby bakterii do wywoływania objawów klinicznych.
Salmonelloza może wystąpić u świń w każdym wieku, ale najczęściej dotyka świń przeznaczonych na tucz od 8 tygodnia życia. Salmonella obecna w przewodzie pokarmowym świń może zanieczyścić tuszę podczas uboju, co stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Lochy
Prosięta ssące
Prosięta odsadzone i tuczniki
Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej
Jakie laboratoryjne metody diagnostyczne można zastosować w celu rozpoznania salmonellozy? Którą z nich należy wybrać w zależności od sytuacji? Jak zinterpretować wyniki?
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji