Diagnostyka laboratoryjna: parwowirus
Jakie metody diagnostyki laboratoryjnej mogę zastosować w celu rozpoznania parwowirusa u świń? Jak interpretować wyniki badań?
Objawy ze strony zakażenia parwowirusem mogą dotyczyć głównie miotów nie szczepionych loch pierworódek, a objawem jest między innymi pojawianie się zmumifikowanych prosiąt w miocie.
Inne nazwy: PPV
Jest to najczęstsza, istotna przyczyna zakaźnych zaburzeń rozrodczych u loszek. Parwowirus świń jest bardzo odpornym wirusem, który normalnie namnaża się w jelicie świń bez żadnych objawów klinicznych. Występuje na całym świecie, więc jest to zakażenie, z którym musimy nauczyć się żyć i radzić. Parwowirus może utrzymywać zakaźność poza organizmem świni przez kilka miesięcy i jest odporny na większość środków dezynfekujących. Może to wyjaśniać, dlaczego wirus jest tak powszechny i trudny do wyeliminowania.
Lochy (głównie loszki)
Prosięta odsadzone i tuczniki
Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej
Kiedy nie występują żadne inne objawy u macior i loszek, ale odnotowuje się wzrost liczby zmumifikowanych prosiąt o różnych rozmiarach i mało liczne mioty, zwłaszcza u loszek, możemy podejrzewać parwowirusa.
Ważnymi cechami są choroba i śmierć embrionów i płodów w okresie od 10 dnia do 70 dnia ciąży. W celu wykrycia patogenu można wykonać testy immunofluorescencji i PCR. Serologia z bardzo wysokimi mianami jest wskaźnikiem ekspozycji na wirusa dzikiego, ponieważ szczepienie nie generuje wysokiego miana przeciwciał u loch.
Zobacz zdjęcia w Atlasie związane z Zakażenia parowirusem świń
Jakie metody diagnostyki laboratoryjnej mogę zastosować w celu rozpoznania parwowirusa u świń? Jak interpretować wyniki badań?
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji