Diagnostyka laboratoryjna: rotawirus
Jakich laboratoryjnych metod diagnostycznych mogę użyć do zdiagnozowania rotawirusa? Którą z nich wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretować wyniki?
Zakażenia rotawirusem klinicznie manifestują się biegunką u prosiąt w okresie laktacji lub w ciągu pierwszych 2 tygodni po odsadzeniu
Inne nazwy: Rotavirus, rotawiroza
Wirus jest szeroko rozprzestrzeniony we wszystkich populacjach świń na świecie. U świń występują cztery różne serotypy (A, B, C i D). Zazwyczaj diagnozy koncentrują się tylko na rotawirusie o serotypie A (ze względu na trudności w hodowli pozostałych serotypów). Jednakże obecnie istnieje dostępny test PCR, który może klasyfikować wszystkie serotypy. Często występują infekcje, w które zaangażowane są 2 serotypy. Rotawirus występuje w większości gospodarstw z prawie 100% serokonwersją w populacji dorosłych osobników. Inną cechą epidemiologiczną jest utrzymywanie się poza organizmem świni, ponieważ jest odporny na różne warunki środowiskowe i wiele środków dezynfekujących. Ekspozycja na wirusa niekoniecznie oznacza zachorowanie. Szacuje się, że tylko 10-15% biegunek u świń zaczyna się od pierwotnej infekcji rotawirusem.
Lochy
Prosięta ssące
Prosięta odchowane i młodsze tuczniki
Więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej
W przypadku jakichkolwiek problemów z biegunką u świń w wieku od 10 do 14 dni konieczne jest upewnienie się, czy rotawirus jest główną przyczyną poprzez badanie histologiczne i PCR. Można także namoczyć pasek wskaźnika pH w próbce z kałem biegukowym; jeśli paski zmieniają kolor na niebieski, jest to biegunka wywołana przez E. coli, jeśli pasek zmienia kolor na czerwony, jest to infekcja wirusowa.
Zobacz zdjęcia w Atlasie związane z Zakażenie rotawirusowe
Jakich laboratoryjnych metod diagnostycznych mogę użyć do zdiagnozowania rotawirusa? Którą z nich wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretować wyniki?
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji