Zatrucie solą
Zatrucie solą może się zdarzać często i jest związane z brakiem dostępu do wody. W przebiegu zatrucia obserwuje się objawy se strony centralnego układu nerwowego.
Inne nazwy: Brak dostępu do wody
Informacje
Zatrucie solą jest powszechne u świń w każdym wieku i jest to związane z niedostępnością wody; normalne poziomy soli w diecie (0,4-0,5%) stają się toksyczne w przypadku braku wody. Należy codziennie sprawdzać, czy każde poidło i system dystrybucji wody działa prawidłowo, czy nie jest zablokowane, a woda jest dostępna.
Objawy
Wszystkie grupy wiekowe
Początkowe stadia choroby poprzedzone są utratą apetytu. Gdy świnia lub grupa świń nie je, należy w pierwszej kolejności sprawdzić źródła wody. Objawy pojawiają się w ciągu 3 do 4 dni. Pierwszymi objawami są często bezskuteczne próby picia wody ze smoczków. Zwierzęta wykazują objawy nerwowe, a w bardziej zaawansowanych przypadkach mogą to być ataki, zwierzęta chodzące bez celu i sprawiające wrażenie ślepych, z drżeniami i brakiem koordynacji. Świnia podchodzi do ściany, zatrzymuje się przy niej i przyciska do niej głowę. Bardzo typowym objawem zatrucia solą jest pozycja siedząca psa i kręcenie nosem tuż przed rozpoczęciem drgawek. Śmiertelność jest często wysoka.
Przyczyny/Czynniki sprzyjające
Brak wody / niedostatek. Nadmiar soli w diecie.
Diagnostyka
Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych i stwierdzeniu braku wody. Badanie histologiczne mózgu pobranego w czasie autopsji potwierdza chorobę.
Leczenie
Leczenie nie jest bardzo skuteczne, ale próby mogą być podjęte w celu nawodnienia zwierzęcia spróbować dać krople wody, bardzo powoli do ust świni za pomocą węża. Pomocne mogą być kortykosteroidy.
Atlas patologii
Zobacz zdjęcia w Atlasie związane z Zatrucie solą
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji