Konsumpcja wieprzowiny w Europie w 2023 r.
Konsumpcja spada z wyjątkiem Niemiec i Włoch. Trend ten tłumaczy się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i produktami gotowymi do spożycia.
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji
Konsumpcja spada z wyjątkiem Niemiec i Włoch. Trend ten tłumaczy się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i produktami gotowymi do spożycia.
Przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych czytelników, aby dowiedzieć się, dlaczego uważają, że te zmiany mają miejsce i dlaczego firmy integratorskie i grupy mięsne kupują farmy.
Perspektywy na rok 2024 będą zależeć od dynamiki głównych producentów: Chin, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Brazylii.
Tendencje w przemyśle trzody chlewnej w Chinach należy rozpatrywać dwojako: konsumpcja wieprzowiny i produkcja trzody chlewnej.
Oczekiwania cenowe pozostają wysokie w krajach europejskich i Afryce Południowej, stabilne w Azji i zmienne w obu Amerykach.
Zagłębiamy się w to, dlaczego pogłowie trzody chlewnej w Polsce od lat spada i zastanawiamy się, czy istnieje jakakolwiek szansa na jego odbudowę.
Obecnie cenniki w kraju właśnie są w tendencji wzrostowej. Czy ta cena pozwala na zarobek przy obecnych kosztach ponoszonych przez producentów?
Wykrywanie zmian w płucach u świń poddanych ubojowi pozwala również na oszacowanie strat ekonomicznych.
Witamy na 333
Nawiązuj kontakty, dziel z innymi i wchodź w interakcje z największą społecznością profesjonalistów w branży trzody chlewnej.
Świętujemy 154358 użytkowników na 333!
Zarejestruj sięJesteś już użytkownikiem?Luty obfitował w bardzo dynamiczne zmiany na rynku trzody chlewnej w Polsce. Jak zatem będzie teraz kształtować się rynek przez najbliższy miesiąc?
Europejscy, brazylijscy i amerykańscy eksporterzy wieprzowiny konkurują nie tylko o Chiny, ale także o Japonię i Koreę.
Na początku ubiegłego roku zapytaliśmy naszych użytkowników, jaka według nich będzie średnia cena trzody chlewnej w ich krajach w 2023 roku. Chcesz wiedzieć, kto był najbliżej prawdy?
Czy czeka nas stabilizacja cenowa? Jak obecnie kształtują się nasze ceny na tle innych krajów?
W 2022 r. wysokie ceny pasz spowodowały wzrost kosztów produkcji trzody chlewnej we wszystkich krajach, przy średnim wzroście o 27%.
Czy wysokie ceny sprzedaży żywca szły w parze z większą opłacalnością?
Przedstawię analizę kosztów produkcji i porównam do tej, którą przeprowadziłem właśnie na początku sierpnia 2023.
Przez lata UE ustanawiała przepisy, które regulowały branżę, a także elementy z nią związane. Jak wpłynęło to na rentowność produkcji i perspektywy dla rynku unijnej wieprzowiny?
Zaczęło się od produkcji świń, potem wieprzowiny, następnie żywności i produktów o określonych cechach... Czy jest jakiś inny sposób dla producentów?
Wrzesień upłynął pod znakiem podwyżek cen za świnie w Polsce. Jak sytuacja będzie wyglądać w październiku?
Sierpień na polskim rynku tuczników zapamiętany będzie jako miesiąc, w którym dokonały się spadki rozpoczęte jeszcze pod koniec lipca. A jaki będzie wrzesień? – Wszystko wskazuje na odwrócenie trendu.
W lipcu przeżywaliśmy zarówno rekordy cenowe, jakich w Polsce nigdy nie widzieliśmy, a także dość ostre spadki, które to zaskoczyły producentów tucznika oraz hodowców.
Obserwujemy wyższy od oczekiwanego wzrost cen trzody chlewnej, jednak coraz większa konkurencja ze strony krajów trzecich stawia pod znakiem zapytania przyszłość europejskich producentów wieprzowiny.
Co tak naprawdę okazało się być decydującym czynnikiem wpływającym na opłacalność produkcji?
Kontynuujemy dyskusję na temat subpopulacji w obrębie gospodarstwa. Omawiamy, jak zoptymalizować grupę loch, aby poprawić produktywność.
Kluczowym problemem jest to, że znaczna część redukcji zysków (utracona szansa) jest spowodowana przez podzbiór (często stosunkowo niewielki) całej populacji chlewni.
Od czego można zacząć, aby uzyskać nowe i wartościowe informacje na temat rentowności gospodarstwa (lub jej braku), których teraz nie monitorujemy? Z pewnością jednym z najważniejszych jest wizualizacja danych w nowy sposób.
W lutym ubiegłego roku zapytaliśmy naszych użytkowników, jaka ich zdaniem będzie średnia cena świń w ich krajach w 2022 roku. Chcesz wiedzieć, kto był najbliżej?
Europejscy i amerykańscy użytkownicy są optymistami i prognozują ceny nawet wyższe od obecnych poziomów, natomiast w Azji prognozy są niższe.
Na tle rosnących cen towarów europejscy hodowcy trzody chlewnej ograniczają produkcję, co doprowadzi do zmniejszenia podaży na rynku trzody chlewnej w 2023 roku i utrzymania się cen na wysokim poziomie.
Bez wątpienia często słyszycie komentarze o liczbie świń w danym kraju, ale... skąd wiemy, czy w danym kraju jest ich dużo czy mało? Jak możemy to porównać?
Jest to globalna wersja zarządzania zasobami na poziomie firmy, gdzie różne ilości zasobów dla różnych towarów są przechowywane w magazynach, ponieważ uważa się, że względny koszt takiego działania jest mniejszy niż koszt braków.
W 2021 r. uzyskanie dobrych wyników ekonomicznych producentów świń było utrudnione z powodu wyższych kosztów produkcji (średnio +14,9%), podczas gdy otrzymywane ceny spadały w całej Europie, z wyjątkiem Włoch. Wyniki były negatywne w 12 krajach w porównaniu z zaledwie 5 z nich w 2020 r.
Przedstawiamy wyniki najnowszego badania oceniającego częstotliwość zachorowań związanych z infekcjami S. suis oraz główne koszty związane z tą chorobą w trzech głównych europejskich krajach produkujących świnie.
Witamy na 333
Nawiązuj kontakty, dziel z innymi i wchodź w interakcje z największą społecznością profesjonalistów w branży trzody chlewnej.
Świętujemy 154358 użytkowników na 333!
Zarejestruj sięJesteś już użytkownikiem?Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji