Ożywienie unijnego handlu produktami rolno-spożywczymi we wrześniu
Eksport i import produktów rolno-spożywczych do UE rośnie we wrześniu 2022 r.
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji
Eksport i import produktów rolno-spożywczych do UE rośnie we wrześniu 2022 r.
Liczba eksportowanych sztuk w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wzrosła o 10,78% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.
Spadki dotyczą przede wszystkim produkcji kukurydzy na Ukrainie i w Unii Europejskiej, która będzie wymagała większego importu tego zboża, aby zrekompensować spadek podaży krajowej.
W porównaniu z listopadem 2021 r. łączna liczba świń spadła o 8,9% do 7,1 mln sztuk, co jest najniższym poziomem od dekady.
FAO opublikowało "Światowa żywność i rolnictwo - Rocznik statystyczny 2022".
Witamy na 333
Nawiązuj kontakty, dziel z innymi i wchodź w interakcje z największą społecznością profesjonalistów w branży trzody chlewnej.
Świętujemy 156407 użytkowników na 333!
Zarejestruj sięJesteś już użytkownikiem?Oczekuje się, że w perspektywie średnioterminowej produkcja roślin uprawnych w UE nieznacznie się zmniejszy, natomiast produkcja nasion roślin strączkowych i soi znacznie wzrośnie.
Spożycie i produkcja wieprzowiny zacznie się zmniejszać w ciągu najbliższych dziesięciu lat ze względu na kwestie zdrowotne, środowiskowe i społeczne.
W grudniu GUS zbiera dane statystyczne dotyczące hodowli świń i drobiu.
Międzynarodowe ceny pszenicy, kukurydzy i sorgo spadły w listopadzie, podczas gdy ceny jęczmienia i ryżu wzrosły.
Międzynarodowe ceny wieprzowiny wzrosły w związku ze wzrostem popytu przed zbliżającym się okresem świątecznym oraz wpływem ruchów walutowych.
To zmniejszenie całkowitego eksportu wieprzowiny jest spowodowane przewidywanym prawie 45% spadkiem sprzedaży do Chin.
Chociaż spadek eksportu hiszpańskiej wieprzowiny poza UE utrzymywał się w pierwszych dziewięciu miesiącach roku, wyhamował w porównaniu z pierwszą połową roku.
ASF nadal jest kluczowym czynnikiem determinującym światową produkcję mięsa wieprzowego.
Udział Chin w eksporcie wieprzowiny z UE zmniejszył się o ponad połowę.
Najnowszy raport dotyczący szacunków zbiorów kukurydzy i soi wykazał niewielkie zmiany w stosunku do raportu październikowego. Najważniejsze z nich to spadek zbiorów w Unii Europejskiej oraz wzrost zapasów końcowych dla Brazylii i Ukrainy.
Wzrost importu wynika po części z 4% spadku produkcji.
W porównaniu do wrześniowego raportu wyróżniają się spadkiw prognozach produkcji i eksportu w USA dla kukurydzy i soi, natomiast dla Ameryki Łacińskiej szacowane są wzrosty dla nasion oleistych w tych dwóch wskaźnikach.
Rosja zgodziła się na przedłużenie o cztery miesiące porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża z portów Morza Czarnego.
Pogłowie świń w kraju jest mniejsze o prawie 10% niż w roku ubiegłym.
Wsparcie to pochodzi z budżetu PROW 2014-2020 i skierowane jest do gospodarzy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF.
Komunikat eksponuje kilka dobrych praktyk, jak np. promowanie stosowania nawozów organicznych.
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji