Kalendarz zawiera wszystkie wydarzenia dotyczące sektora produkcji świń. Informacje mogą być sortowane w celu ułatwienia wyszukiwania niezbędnych informacji
Użyj tego narzędzia do zdiagnozowania problemów z współczynnikiem konwersji paszy. Kliknij na schemat blokowy lub na przyciski w tekście, aby poruszać się po różnych częściach narzędzia.
Zarządzanie fermą świń, planowanie pracy w każdym z etapów produkcji: zarządzanie na sektorze loch ciężarnych, porodowym, prosiąt odsadzonych i tuczników.
Badanie to potwierdziło hematogenne przenoszenie wirusa afrykańskiego pomoru świń między świniami poprzez stosowanie tych samych igieł u różnych zwierząt.
Przedstawione tutaj wyniki pomogą w podejmowaniu decyzji mających na celu złagodzenie konsekwencji ASF na Filipinach i przyczynią się do zrozumienia dynamiki epidemiologicznej.
Wirus ASF został szeroko rozpowszechniony, przy czym częstotliwość jego wykrywania ulegała jedynie niewielkim zmianom w miarę produkcji kolejnych partii paszy.
Ryzyko przeniesienia ASFV przez zanieczyszczone uprawy jest najprawdopodobniej niskie, jeśli są one inkubowane przez co najmniej 2 godziny w temperaturze pokojowej.
Obecnie wykrywanie wymaga dostępu do trudno dostępnych pierwotnych kultur makrofagów świń. W artykule przedstawiamy identyfikację z użycien komercyjnie dostępnego substratu do izolacji wirusa ASF.
Badanie transkryptomu objęło cały genom, co zapewnia unikalny wgląd w transkrypcję ASFV i służy jako źródło pomocy w przyszłych analizach funkcjonalnych.
Wirus HLJ / -18-7GD z usuniętym genem jest bezpieczną i skuteczną szczepionką przeciwko ASFV i może odgrywać ważną rolę w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się ASFV.
Dla 9 składników pasz narażonych na 30-dniowe warunki wysyłki, okres półtrwania wynosił od 9,6 do 14,2 dni, co wskazuje, że środowisko paszowe promuje stabilność wirusa.
W tym miejscu informujemy o odkryciu, że usunięcie wcześniej niescharakteryzowanego genu I177L z wysoce zjadliwego ASFV-G powoduje całkowitą atenuację wirusa u świń.
Chociaż w paszy minimalna dawka zakaźna była wyższa niż w wodzie, wysoka częstotliwość narażenia może sprawić, że zanieczyszczona pasza stanie się istotniejszym czynnikiem ryzyka.
Wyniki dostarczają dalszych dowodów na to, że zanieczyszczone składniki paszy mogą stanowić zagrożenie dla przenoszenia patogenów na poziomie krajowym i globalnym.
W tym artykule opisujemy nowego kandydata na LAV z unikalnymi zdolnościami krzyżowymi: BA71ΔCD2. Zaszczepienie świń atenuowanym wirusem BA71ΔCD2 chroni nie tylko przed eksperymentalnym zakażeniem BA71, zjadliwym szczepem rodzicielskim, ale także z heterologicznymi wirusami, w tym Georgia 2007/1, szczepem genotypu II ASFV obecnie krążącym we wschodniej Europie.
Afrykański pomór świń (ASF) jest poważnym problemem zdrowotnym, a wirus jest coraz bliżej zachodnich regionów Europy, gdzie zagęszczenie świń jest wysokie. Zatrzymanie lub spowolnienie rozprzestrzeniania ASF wymaga odpowiednich strategii, które są zarówno skuteczne, jak i praktyczne.
Nowo opracowany test LFA pozwala na szybką i niezawodną detekcję ASFV, w terenie i na poziomie laboratoryjnym, zapewniając nowe użyteczne narzędzie do programów kontroli i w sytuacjach, w których wsparcie laboratoryjne i wykwalifikowany personel są ograniczone.
Podsumowując, zastosowanie tych testów ELISA dla próbek kału może być szczególnie użyteczny w badaniach przesiewowych na obecność ASF w warunkach terenowych.
Równoważne wyniki zaobserwowano w 4 niezależnych badaniach, co wykazało, że płyn ustny jest dobrą próbką do badania MRT-qPCR w celu nadzoru nad ASF, CSF i FMD w populacji świń.
Wyniki badań potwierdziły obecność przeciwciał dla ASFV w próbkach płynu ustnego świń. Daje to potencjalne możliwości zastosowania tej metody w diagnostyce i monitoringu ASF.
ASF jest obecnie mocno zakorzeniona w niektórych rejonach Kaukazu i Europy Wschodniej, gdzie jest przyczyną poważnych zakłóceń w handlu, a także mającej destrukcyjny wpływ na małych hodowców świń.
Objawy towarzyszące chorobie w Rosji i krajach sąsiadujących wskazują na typowy ostry przebieg afrykańskiego pomoru świń. Zwierzęta padają między 7 a 15 dniem po infekcji. Obserwowane objawy obejmują gorączkę, tłoczenie się razem z powodu odczuwanego zimna i uszkodzenia opisane powyżej.