X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Actinobacillus pleuropneumoniae wykazuje aktywność antywirusową przeciw PRRSV

Pre-infekcja komórek płuc świń i makrofagów płucnych zablokowała całkowicie infekcję PRRSV

17 wrzesień 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Świnie są często kolonizowane przez więcej niż jeden gatunek wirusa i / lub bakterii podczas infekcji dróg oddechowych. Zjawisko to znane jest jako zespół oddechowy świń (PRDC). Actinobacillus pleuropneumoniae (APP) i wirus zespołu rozrodczo- oddechowego świń (PRRSV) są patogenami często zaangażowanymi w PRDC.

Głównym celem tego badania była ocena oddziaływania in vitro pomiędzy tymi patogenami a komórkami gospodarza, w kontekście infekcji mieszanych. Aby spełnić ten cel, użyto linii komórkowych z PRRSV MARC-145, SJPL i świńskich makrofagów płucnych (PAM). Pre- infekcja PRRSV została przeprowadzona w 0,5 krotności infekcji (MOI), a następnie przeprowadzono zakażenie App w 10 MOI. Porównywano adherencję bakterii i śmierć komórek.

Wyniki wykazały, że pre-infekcja PRRSV nie wpływa na adherencję bakterii do komórek. Koinfekcja PRRSV i App wywołuje dodatkowe działanie cytotoksyczne. Co ciekawe, pre- infekcja komórek SJPL i PAM przez App całkowicie zablokowała infekcję PRRSV. Inkubacja komórek SJPL i PAM z supernatantem App pozbawionym komórek była wystarczająca do znacznego zablokowania zakażenia PRRSV. To działanie przeciwwirusowe, nie wynika z LPS, lecz raczej z małej masy cząsteczkowej, termoodporne metabolitów App (<1 kDa). Działanie przeciwwirusowe obserwowano także w komórkach SJPL zainfekowanych wirusem influenzy świń, ale w znacznie mniejszym zakresie w porównaniu z PRRSV. Co więcej, aktywność przeciwwirusową App na PRRSV obserwowano także w komórkach PAM, które są głównym celem wirusa in vivo w czasie zakażenia u świń. Działanie przeciwwirusowe może być spowodowane, przynajmniej częściowo, przez produkcję interferonu γ.

Wykorzystanie modeli doświadczalnych in vitro do badań nad koinfekcjami wirusowymi i bakteryjnymi doprowadzi do lepszego zrozumienia interakcji pomiędzy patogenami i ich komórek gospodarza, i umożliwić rozwój nowych narzędzi profilaktycznych i terapeutycznych.

Lévesque C, Provost C, Labrie J, Hernandez Reyes Y, Burciaga Nava JA, et al. (2014) Actinobacillus pleuropneumoniae Possesses an Antiviral Activity against Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome Virus. PLoS ONE 9(5): e98434. doi:10.1371/journal.pone.0098434

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji