Z uwagi na fakt, że afrykański pomór świń (ASF) został niedawno wprowadzony do populacji dzików Unii Europejskiej, i że klasyczny pomór świń (CSF) ma tendencje do nawracania, ukierunkowany nadzór ma zasadnicze znaczenie dla wczesnego wykrywania obywdu chorób. Pojawieniu się obydwu chorób zazwyczaj towarzyszy zwiększona liczba znajdywanych padłych zwierząt. Wobec tego padłe osobniki są głównym celem w wykonywaniu biernego nadzoru nad występowaniem tych chorób. Jednak zachęcanie myśliwych do zgłaszania przypadków znalezienia padłych zwierząt i pobierania od nich próbek nie przynosi zadowalajacych rezultatów. Częściowo te problemy mogą być rozwiązane przez zapewnienie pragmatycznego podejścia do pobierania próbek. Z tego powodu poddano ocenie przydatność wymazów krwi w diagnostyce molekularnej pomoru świń, wykonanych trzema rodzajami wacika: wacikiem bawełnianym, wacikiem flokowanym (wacik powleczony strzyżem tekstylnym) i wacikiem stosowanym w medycynie sadowej. Po ekstrakcji kwasu nukleinowego za pomocą systemów manualnych i automatycznych, przeprowadzono rutynowe badanie real- time PCR typu ilościowego (qPCR). Wyniki uzyskane z wymazówek lub ich fragmentów porównano do wyników uzyskanych z tradycyjnych próbek krwi z podłożem EDTA.
Wykazano, że metodą qPCR można było wykryć obecność patogenów w każdej z badanych materiałów. Zaobserwowano zmiany w ilości kopii genomu wirusa, jednak nie zaobserwowano zmian jakościowych wyników. Podsumowując, wszystkie rodzaje wymazówek okazały się odpowiednie, ale waciki stosowane w medycynie sądowej zyskały niewielką przewagę, zwłaszcza w kontekście przechowywania. Różne metody i protokoły ekstrakcji, jak również przechowywanie w temperaturze pokojowej nie miały wpływu na końcowy wynik. Podsumowując, wymazy mogą być rekomendowanymi próbkami pobieranymi od padłych dzików.
Alternative sampling strategies for passive classical and African swine fever surveillance in wild boar. Anja Petrov, Ulrich Schotte, Jana Pietschmann, Carolin Dräger, Martin Beer, Helena Anheyer-Behmenburg, Katja V Goller, Sandra Blome. Veterinary Microbiology. DOI: 10.1016/j.vetmic.2014.07.030