X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Automatyczne szacowanie masy ciała tuczników z wykorzystaniem analizy obrazu

W badaniu uzyskano obiecujące wyniki. Wagę można było oszacować z dokładnością do 97,5% na poziomie grupy.

13 maj 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Ciągłe monitorowanie masy ciała jest jednym z zasadniczych sposobów sprawdzania stanu zdrowia rosnących tuczników. Celem tej pracy było zbadanie możliwości automatycznego sposobu szacowania masy ciała poszczególnych świń przy użyciu obróbki zdjęć.

Badanie składało się z czterech pomiarów przeprowadzonych na tucznikach z czterech kojców, po 10 sztuk każdy. Na początku eksperymentu zwierzęta ważyły średnio 23 ± 4,4 kg (średnia ± SD), a 45 ± 6,5 kg na koniec. Każdy kojec był monitorowany za pomocą aparatu CCD. Dla celów walidacyjnych eksperyment powtórzono.
Poszczególne świnie były automatycznie identyfikowane dzięki namalowanym na ich skórze indywidualnym wzorom. Proces szacowania masy był następujący: najpierw zwierzę było lokalizowane na zdjęciu, w co zaangażowany był algorytm doposowania elipsy. Następnie obliczano jaki obszar elipsy zajmowało dane zwierzę. Na koniec, za pomocą modelowania TF szacowano masę osobnika.

W badaniu uzyskano obiecujące wyniki. Wagę można było oszacować z dokładnością do 97,5% na poziomie grupy (błąd standardowy 0,82 kg), a 96,2% na poziomie indywidualnym (błąd standardowy 1,23 kg). Obecnie istniejące zautomatyzowane narzędzia mają maksymalną dokładność 95% (błąd standardowy 2 kg) w praktycznych ustawieniach i 97% (błąd standardowy 1 kg) w systemach przechodnich (gdy świnie przejśchodzą przez korytarz, jedna po drugiiej).

Przyszłe prace powinny skupić się na rozwijaniu konkretnych algorytmów w celu uwzględnienia wpływu płci i genotypu na powierzchnię ciała i masę ciała, ponieważ te czynniki wpływają na parametry modelu szacowania wagi.

Mohammadamin K., Bahr C., Ott S., Moons C.P.H., Niewold T., Ödberg F.O., Berckmans D. Automatic weight estimation of individual pigs using image analysis. Computers and Electronics in Agriculture vol:107 pages:38-44

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji