Zmodyfikowaliśmy zautomatyzowaną metodę zdolną do ilościowego określania zachowań, którą następnie zastosowaliśmy do zmian związanych z okresem poodsadzeniowym u świń. Metoda ta jest oparta na danych i zależy wyłącznie od zarejestrowanych na wideo danych obrazu, bez polegania na czujnikach lub dodatkowych oznaczeniach świń. Zastosowano ją do obrazów wideo wygenerowanych z eksperymentu, podczas którego prosięta po odsadzeniu poddano zabiegom zawierającym lub niezawierającym środków przeciwdrobnoustrojowych w paszy (ZnO lub antybiotyki). Oczekiwano, że zabiegi te wpłyną na wydajność i zdrowie prosiąt w perspektywie krótkoterminowej, minimalizując ryzyko zaburzeń jelitowych po odsadzeniu, takich jak biegunka. Metoda określała ilościowo wszystkie zachowania związane z karmieniem i piciem w grupie, a także postawę (tj. stojącą i nie stojącą) w pierwszym tygodniu po odsadzeniu, kiedy ryzyko biegunki po odsadzeniu jest najwyższe, poprzez uczenie się na podstawie zmian w każdym zachowaniu przy użyciu danych ręcznie adnotowanych przez naukowca behawioralnego.
Automatycznie określone ilościowo zmiany w zachowaniu były zgodne z wpływem braku środków przeciwdrobnoustrojowych na wydajność i zdrowie świń i przejawiały się zmniejszoną wydajnością paszy i luźniejszymi odchodami. U tych prosiąt zarówno picie, jak i stanie były zwiększone w ciągu pierwszych 6 dni po odsadzeniu. Korelacja między konsystencją kału a zachowaniem związanym z piciem 6 dni po odsadzeniu była stosunkowo wysoka, co sugeruje, że zachowania te mogą mieć wartość diagnostyczną. Obecność lub brak środków przeciwdrobnoustrojowych w paszy nie miał wpływu na zachowania związane z karmieniem, które jednak zwiększały się z czasem.
Opracowana metoda jest w stanie automatycznie monitorować kilka różnych zachowań grupy świń w tym samym czasie i potencjalnie w tym może leżeć jej wartość jako narzędzia diagnostycznego.
Kyriazakis Ilias, Alameer Ali, Bučková Katarína, Muns Ramon. Toward the automated detection of behavioral changes associated with the post-weaning transition in pigs. Frontiers in Veterinary Science. 2023(9). https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fvets.2022.1087570