Actinobacillus pleuropneumoniae powoduje choroby układu oddechowego u świń i mimo stosowania środków zapobiegawczych, takich jak szczepienia i środki przeciwdrobnoustrojowe nadal choroba występuja w postaci klinicznej. Po odsadzeniu często wiele prosięta nie jest kolonizowanych przez patogen. Jeśli różnice w częstości występowania zakażenia pomiędzy miotami są duże, i jeśli czyniki takiego stanu byłyby znane, stworzyłoby to szansę na pozyskiwanie prosiąt wolnych od A. pleuropneumoniae. W tym celu przeprowadzono badanie kohortowe na dwóch endemicznie zainfekowanych gospodarstwach typu od porodu do końca tuczu.
Siedemdziesiąt sześć z 133 macior zostało losowo wybranych do badania. Hodowcy przestrzegali ścisłego protokołu zarządzania higieną i dobrostanem zwierząt, aby zapobiec przenoszeniu się patogenu między miotami. Zostały od nich pobrane próbki surowicy i zeskrobina z migdałków na trzy tygodnie przed porodem. Próbki zostały zbadane na testem apxIVA qPCR i na obecność przeciwciał APX i Omp ELISA, odpowiednio. Trzy dni przed odsadzeniem pobierano także zeskrobinę z migdałków od wszystkich prosiąt (n = 871) i testowano na obecność antygenu.
Wszystkie lochy uzyskały pozytywny wynik zarówno w badaniach serologicznych jak i qPCR. 0,41 badanych miotów było całkowicie negatywnych i 0,73 wszystkich prosiąt. Odsetek prosiąt dodatnich w obrębie dodatnich wahały się od 0.08-1.0 (średnia = 0,36). Do analizy danych wykorzystano grupowy model regresji logistycznej z beta dwumianowym rozkładem prawdopodobieństwa.
Wyniki tego badania wykazały, że liczba skolonizowanych prosiąt ssących była mocno związana ze zmiennością zakaźności lochy, ale nie zidentyfikowano czynnika ryzyka kolonizacji związanego z lochą w przypadku miotu lub prosiąt w obrębie miotu.
T.J. Tobias, D. Klinkenberg, A. Bouma, J. van den Broek, A.J.J.M. Daemen, J.A. Wagenaar, J.A. Stegeman. A cohort study on Actinobacillus pleuropneumoniae colonisation in suckling piglets. Preventive Veterinary Medicine. Available online 1 March 2014. http://dx.doi.org/10.1016/j.prevetmed.2014.02.008