X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Charakterystyka ognisk influenzy typu A w stadach świń i środki mające na celu zmniejszenie transmisji odzwierzęcej

Celem tego badania było scharakteryzowanie infekcji influenzy świń w Minnesocie i ocenę środków bezpieczeństwa biologicznego stosowanych przez pracowników ferm.

6 sierpień 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Celem tego badania było scharakteryzowanie infekcji grypy świń w Minnesocie i ocena środków bezpieczeństwa biologicznego stosowanych przez pracowników ferm. W badaniach wzęto pod uwagę fermy, w przypadku których stwierdzono pozytywne wyniki na obecność influenzy świń typu A w Weterynaryjnym Laboratorium Diagnostycznym Uniwersytetu w Minnesocie, w okresie od października 2007 do kwietnia 2009. Fermy były ankietowane w zakresie informacji i procedur bezpieczeństwa biologicznego w każdym gospodarstwie.

Dodatnie wyniki próbek były odnotowywane z różną częstością przez cały rok, osiągając szczyt na wiosnę i jesienią. H1N1 jest najczęściej wykrywanym podtypem (56%), a następnie H3N2 (14%) i H1N2 (12%). Większość pozytywnych wyników było powiązanych z objawami choroby u warchlaków (średnia wieku 8,8 tygodni, IQR 5-15). Mediana zachorowalności i umieralności wyniosła odpowiednio 25% (IQR 10-48) i 2% (IQR 0,5-3,5). Szczepienie loch i tuczników przeprowadzono odpowiednio w 71% i 7,9%, gospodarstwach. Specjalne obuwie odnotowano jako najbardziej powszechną postać sprzętu ochronnego używanego przez pracowników. Szczepienia na grypę sezonową pracowników wynosiły 19%.

Wskaźnik szczepienia loch odnotowany w tym badaniu jest zgodny z danymi krajowymi, choć szczepienia warchlaków wykonywane są rzadziej niż pokazuje średnia krajowa. Wiek i zaobserwowane sezonowe trendy mogą udzielić wskazówek diagnostycznych w przypadku wystapienia problemu ze zdrowotnością układu oddechowego warchlaków. Nieprawidłowe stosowanie sprzętu ochronnego i brak szczepień pracowników na fermach świń wskazuje na potrzebę dalszej dyskusji i badań do minimalizacji międzygatunkowej transmisji grypy na fermach świń.

Beaudoin A, Johnson S, Davies P, Bender J, Gramer M. Characterization of influenza a outbreaks in Minnesota swine herds and measures taken to reduce the risk of zoonotic transmission. Zoonoses Public Health. 2012 Mar;59(2):96-106. doi: 10.1111/j.1863-2378.2011.01423.x.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji