Senekawirus A (SVA) jest pikornawirusem, który sporadycznie był powiązywany z wystąpienieem choroby pęcherzykowej (IVD) u świń w USA i Kanadzie od 1988 roku. w roku 2014 i 2015 zaobserwowano gwałtowny wzrost przypadków IVD w Brazylii i USA. SVA znajdowano w surowicy zwierząt, płynie pęcherzykowym i pękniętych pęcherzach u chorych zwierząt. Przypuszczano, że czynnikiem sprawczym był SVA, jednak w żadnym z przypadków nie były spełnione postulaty Kocha.
W dniu 0 ( 0 dpi) prosięta 9-tygodniowe (n=29) otrzymały donosowo izolat SVA15-41901SD (5x107 pfu/świnię). Dwanaście zwierząt (Dex-SVA) przez pięć dni przed zakażeniem otrzymało immunosupresyjna dawkę deksametazonu. Od zwierząt w regularnych odstępach czasu pobierano surowicę i wymazy z nosa, na badania PCR, przeciwciał anty-SVA i izolację wirusa. Losowo wybrane zwierzęta zostały poddane eutanazji i sekcji w dniach 2, 4, 6 i 10 dpi.
W 5 dpi, 24 z pozostałych 27 świń miało pęknięte i nienaruszone zmiany pęcherzykowe na koronkach racic i/lub szczelinach międzypalcowych bez objawów ciężkiej kulawizny. Pewna grupa zwierząt miała także zmiany na dolnej wardze i tarczy ryjowej (po 10 dniach). U świń Dex-SVA zmiany były nieznacznie większe i zaobserwowano je dzień wcześniej niż u innych zwierząt. W 3 dpi SVA został wykryty za pomocą PCR w surowicy i w 5 dniu we wszystkich pobranych wymazach. W 15 dpi u świń zaszła serokonwersja, co zostało wykryte testem ELISA typu pośredniego. Ponadto SVA wyizolowano w płynu pęcherzykowego.
Choroba pęcherzykowa została wywołana eksperymentalnie u warchlaków po zakażeniu Senekawirusem A, co po raz pierwszy wskazuje na powiązanie zakażenia SVA z chorobą. Jest to o tyle istotne, że SVA daje takie same objawy kliniczne jak pryszczyca, która jest wywoływana łatwo szerzącym się pikornawirusem i może powodować ogromne straty ekonomiczne. Lepsze zrozumienie patogenezy SVA pozwoli na wdrożenie środków prewencji, kontroli i identyfikacji wirusa, co pomoże na odróżenienie choroby od innych chorób pęcherzykowych.
A N. Montiel, A. Buckley, B. Guo, V. Kulshreshtha, A. van Geelen, H. Hoang, C. Rademacher, K.-J. Yoon, K. Lager. Vesicular Disease in 9-week-old Pigs Experimentally Infected with Senecavirus. IPVS 2016.