X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Czy lochy-mamki i ich mioty mają problemy na tle dobrostanowym?

W celu sprawdzenia, czy lochy-mamki mają więcej problemów na tle dobrostanowym przeprowadzono doświadczenia w 57 fermach loch w Danii.

17 październik 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Rosnąca liczba miotów doprowadziła do wprowadzenia tak zwanych loch-mamek w wielu krajach UE. Jest to locha przyjmująca prosięta po odsadzeniu własnych prosiąt, doświadczając w ten sposób przedłużonej laktacji. W celu przeanalizowania, czy lochy-mamki mają więcej problemów z dobrostanem niż lochy normalne przeprowadzono przekrojowe badanie w 57 stadach loch w Danii. Obserwacje kliniczne przeprowadzono na maciorach i ich potomstwu. Obserwacje kliniczne poddano dychotomii i analizowano wpływ bycia lochą- mamką na podstawie ośmiu parametrów: chudości (ocena stanu sylwetki <2,5), obrzękniętych kaletek na nogach, ran racic, zmian sromu, złej higieny, złego stanu skóry, zmian w obrębie barku oraz skaleczenia i rany na wymieniu. Zmiennymi objaśniającymi zawartymi w ośmiu modelach były: locha-mamka (tak = 1 / no = 0), wiek prosiąt (tygodniowo, od 1 do 7), liczba przebytych porodów (od 1 do 8+) i wszystkie interakcje pierwszego rzędu pomiędzy tymi trzema zmiennymi. W pracy wykorzystano pięć modeli. Rezultaty były następujące: ciasnota, słaba higiena, kulawość, uszkodzenia ryja i obtarcia na nadgarstkach. Zmiennymi objaśniającymi ujętymi w pięciu modelach były: locha-mamka (tak = 1 / nie = 0), wiek prosiąt (tygodniowo, od 1 do 7), przebyte porody (od 1 do 8+) i wszystkie interakcje pierwszego rzędu pomiędzy tymi trzema zmiennymi . Identyczność stada została uwzględniona jako czynnik losowy we wszystkich modelach.

Mamka miała znacznie wyższe ryzyko obrzęku kaletek na nogach (P = 0,038) i ran wymienia (P = 0,001). Nie stwierdzono różnic w ryzyku chudości lub uszkodzeń barku. Mioty mamek miały znacznie wyższe ryzyko zabrudzenia (P = 0,026) i otrać nadgrstków (P = 0,024) niż mioty przy swoich matkach. Występowała tendencja do większej kulawizny w miotach loszek (P = 0,052).

Wyniki pokazują, że lochy-mamki i ich prosięta do pewnego stopnia doświadczają więcej problemów związanych z dobrostanem niż lochy z własnymi prosiętami w podobnym wieku.

J. T. Sørensen, T. Rousing, A. B. Kudahl, H. J. Hansted. Do nurse sows and foster litters have impaired animal welfare? Results from a cross-sectional study in sow herds. Animal. Volume 10, Issue 4. April 2016 , pp. 681-686. https://doi.org/10.1017/S1751731115002104

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji