Aby zbadać związek między pewnymi czynnikami ryzyka na poziomie gospodarstwa oraz obecność wirusa influenzy typu A (IAV) w gospodarstwach utrzymujących warchlaki, do badań zaangażowano łącznie 26 ferm trzody chlewnej. Miesięcznie zbierano trzydzieści wymazów z nosa od warchlaków z każdego gospodarstwa przez okres 12 lub 24 kolejnych miesięcy w latach 2009 i 2011. Wymazy z nosa były badane na obecność IAV z użyciem real -time PCR reverse transcriptase. Stacje pogodowe zlokalizowane w każdym z uczestniczących gospodarstw monitorowały temperaturę, wilgotność względną, natężenie światła oraz prędkość wiatru i przeciągów. Dane na poziomie gospodarstwa uzyskano poprzez kwestionariusz do oceny związku pomiędzy obecnością IAV i charakterystyki gospodarstwa.
Z 15.630 wymazów z nosa pobranych od warchlaków, 730 (4,6%) uzyskało dodatni wynik dla IAV. Z 522 grup świń, z którego zostały zebrane wymazy z nosa, 110 grup (20,8%) miało co najmniej jeden dodatni wymaz z nosa. Dodatnie wyniki wymazów z nosa pochodziłt z 23 z 26 biorących udział gospodarstw. Cechy na poziomie gospodarstwa związane z obecnością IAV związanie były z typem fermy ( typ od porodu - do końca tuczu współczynnik ryzyka [OR] 3,05; odchowalnia OR 16,69), przepływ zwierząt (całe puste- całe pełe OR 0,31 dla budynku i 0,35 dla kompleksu budynków) , źródło loszek (urodzone w miejscu hodowli, odchowane poza gospodarstwem, a później przyjete do stada OR 0,17; pozyskane spoza własnej hodowli OR 0,25), temperatura otoczenia oraz prędkość wiatru.
Dynamika populacji, np. obecność odchowalni i system od porodu -do końca tuczu, zarządzanie stadem, odgrywają ważną rolę w epidemiologii IAV. Możliwe zmiany w przepływie zwierząt i typu fermy powinny być uwzględniane przy konstruowaniu strategii zapobiegania i kontroli IAV.
Corzo CA, Morrison RB, Fitzpatrick AM, et al. Risk factors for detecting influenza A virus in growing pigs. J Swine Health Prod. 2014;22(4):176–184.