X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Czynniki związane z zarządzaniem stadem a wydajnością reprodukcyjną loch po odsadzeniu prosiąt.

Podsumowując, niektóre praktyki stosowane w zarządzaniu stadem, jak na przykład sposób żywienia loszek hodowlanych, warunki utrzymania loch... mają wpływ na wyniki parametrów produkcyjnych.

19 luty 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Aby osiągnąć optymalną wydajność reprodukcyjną w stadzie świń, lochy po odsadzeniu prosiąt muszą być ponownie w ciąży najszybciej jak to możliwe. Celem tego badania była analiza czynników związanych ze stadem i jego zarządzaniem, które mogą mieć wpływ na wydajność reprodukcyjną loch po odsadzeniu. Zebrano ankiety dotyczące zarządzania stadem od losowo wybranych, 76 gospodarstw komercyjnych mieszczących się na terenie Belgii. Wyniki ankiety określające związek między dwoma parametrami reprodukcyjnym (czas od odsadzenia do rui: WEI (weaning-to-oestrous interval) i odsetek powtórzeń rui: RB (repeat breeders)) a czynnikami związanymi ze stadem, zostały przeanalizowane za pomocą mieszanych modeli liniowych.

Oddzielna strategia żywieniowa loszek przeznaczonych do hodowli od 60kg masy ciała była istotnie powiązana z krótszym WEI (5.54 vs 7.28 dani; p = 0.040). Czynnikami znacząco powiązanymi z niższym procentem RB były: osobne utrzymywanie loch świeżo po odsadzeniu i loch ciężarnych (7% vs 12%; p = 0.003), wykorzystanie nasienia < 4 dni po jego pobraniu (7–9 vs 14%; p = 0.014), a także stymulacja rui dwa razy dziennie (8 vs 11%; p = 0.025).

Podsumowując, niektóre praktyki stosowane w zarządzaniu stadem, jak na przykład sposób żywienia loszek hodowlanych, warunki utrzymania loch, metody stymulacji rui i czas przechowywania nasienia mają wpływ na wyniki parametrów produkcyjnych, takich jak czas od odsadzenia do rui i odsetek powtórzeń rui. Takie praktyki są stosunkowo łatwe do wdrożenia przez hodowców i mogą znacząco poprawić parametry związane z wynikami reprodukcyjnymi loch po odsadzeniu prosiąt.

de Jong E, Laanen M, Dewulf J, Jourquin J, de Kruif A, Maes D; Management Factors Associated with Sow Reproductive Performance after Weaning; Reprod Domest Anim. 2013 Jun;48(3):435-40. doi: 10.1111/rda.12093. Epub 2012 Oct 10. PMID: 23046217

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji