X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dane z elektronicznych karmideł pozwalają na wykrycie przypadków gryzienia ogonów w komercyjnych stadach świń

Dane z elektronicznych karmideł, dotyczące częstotliwości jedzenia oraz ilości spożywanej paszy mogą być wykorzystywane do monitoringu przypadków gryzienia ogonów u świń.

5 czerwiec 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Długofalowym celem badań była identyfikacja czynników pozwalających na wczesne wykrycie przypadków gryzienia ogonów, przy użyciu rejestratorów elektronicznych karmideł. Badania opierały się na informacjach dotyczących dziennej częstotliwości korzystania z karmideł (DFV) i dziennego spożycia paszy (DFC) zapisywanych w elektronicznych karmidłach, pochodzących od 460 nie kastrowanych knurów z kojców gdzie występowały przypadki gryzienia ogonów (kojce TB, n=21) i kojców kontrolnych (kojce C, n=21), od 10 tygodnia przed, do 10 tygodnia po stwierdzeniu pierwszego przypadku gryzienia ogona w kojcu.

Wyniki wykazały niższe przeciętne DFV wśród świń z kojców TB w porównaniu do świń z kojców C, 6 do 9 tygodni przed wybuchem gryzienia ogonów (pierwsza interwencja związana ze zranieniem ogona: P ≤ 0.1, d.f. = 487) lecz wyższe DFV w przypadku ofiar gryzienia 2-5 tygodni przed początkiem wybuchu gryzienia w porównaniu do innych świń w kojcach TB i świń w kojcach C (P < 0.1, d.f. = 6500). Ofiary gryzienia wykazywały niższe DFC w czasie i po wybuchu [tygodnie 0 do 2 po wybuchu (P < 0.1, d.f. = 6500)].

Podsumowując, informacje z elektronicznych karmideł mogą być używane do monitoringu przypadków gryzienia ogonów u świń. Rzadsze korzystanie z karmideł obserwowane na poziomie grupy może pozwolić na przewidywanie przyszłych przypadków gryzienia w kojcu, nawet 9 tygodni przed obserwacją pierwszych przypadków zranienia ogona. Wyniki dostarczają kolejnych dowodów na to, że świnie z ranami ogonów spożywają mniej paszy.

Wallenbeck A. and L.J. Keeling. 2013. Using data from electronic feeders on visit frequency and feed consumption to indicate tail biting outbreaks in commercial pig production. J. Anim. Sci. Published online before print March 11, 2013, doi: 10.2527/jas.2012-5848

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji