W celu określenia skuteczności przyspieszonej dezynfekcji nadtlenkiem wodoru, aldehydem glutarowym i czwartorzędowymi związkami amonu po myciu wysokociśnieniowym, przeciwko wirusowi zespołu rozrodczo -oddechowego świń (PRRSV) i wirusa zakaźnego zapalenia żołądka i jelit (TGEV) w doświadczeniu naśladowano warunki terenowe. W badaniu wykorzystano modele aluminiowe przyczep inwentarskich (1:61), zanieczyszczone kałem z wirusami PRRSV i TGEV
Każdy model przyczepy przeszedł prostą procedurę mycia i przypisaną mu dezynfekcję. W pięciu punktach czasowych pobierano z przyczep cztery wymazy. Następnie były one przebadane metodą ilościowego PCR (qPCR) na obecność PRRSV i TGEV. Ponadto dziesięciotygodniowym świniom podano doustnie i domięśniowo supernatant z próbek środowiskowych pobranych z modeli przyczep w dwóch punktach czasowych po dezynfekcji. Wymazy z kału i krwi pobranych w ciągu 7 i 14 dni po zakażeniu badano w kierunku TGEV i PRRSV metoda qPCR w celu określenia, czy supernatnat zawierał żywe, zakaźne wirusy.
Wszystkie świnie z grupy kontroli dodatniej były pozytywne na PRRSV w qPCR po 7 i 14 dni po zakażeniu oraz ELISA w dniu 14. Świnie w innych grupach były ujemne na PRRSV metodą qPCR i ELISA we wszystkich punktach czasowych. Wyniki testów TGEV były niejednoznaczne, gdyż grupy kontroli dodatniej nie udało się zarazić.
W warunkach badawczych, mycie wysokociśnieniowe zimną woda plus stosowanie dezynfektantów na bazie nadtlenku wodoru lub aldehydu glutarowego połączonego z czwartorzędowymi związkami amonu jest skuteczne w zakresie inaktywacji PRRSV.
Schneider PT, Zhang J, Ramirez A, et al. Evaluation of disinfection protocols to reduce virus transmission via livestock transport vehicles using model trailers and experimental conditions. J Swine Health Prod. 2015;23(6):306–316.