X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

DNA ASFV obecne w nie gryzących muchach z gospodarstw dotkniętych epidemią w Rumunii

Badanie to dostarcza przekonujących dowodów na występowanie najczęstszych much synantropijnych w pobliżu ferm świń domowych przenoszących DNA ASFV.

25 grudzień 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Afrykański pomór świń (ASF) jest wysoce zaraźliwą i ciężką chorobą krwotoczną zwierząt z rodziny świniowatych, o śmiertelności zbliżonej do 100%. Kilka badań sugerowało potencjalny wpływ nie gryzących błonkoskrzydłych na rozprzestrzenianie się ASFV w gospodarstwach trzody chlewnej ze względu na identyfikację DNA ASFV. Jednak, zgodnie z naszą wiedzą, w żadnym badaniu nie oceniano ilości wirusowego DNA u nie gryzących błonkówek zebranych w gospodarstwach, w których wybuchła epidemia, ani nie analizowano czynników ryzyka. W tym kontekście nasze badanie miało na celu analizę czynników ryzyka związanych z obecnością nie gryzących błonkówek zebranych z ognisk ASF w odniesieniu do obecności i obciążenia wirusowym DNA.

Metody: Gospodarstwa przydomowe, gospodarstwa typu A (gospodarstwa średniej wielkości z pewnymi procedurami bezpieczeństwa biologicznego i zdolne do dostarczania zwierząt do rzeźni komercyjnych) oraz gospodarstwa komercyjne zostały wybrane do pobierania próbek w 2020 roku. W 2021 r. nie pobierano próbek z gospodarstw przydomowych. Z każdego gospodarstwa pobrano próbki tylko raz. Identyfikację zebranych much do rodziny, rodzaju lub gatunku przeprowadzono na podstawie cech morfologicznych przy użyciu określonych kluczy i opisów. Pule zostały wykonane przed ekstrakcją DNA. Wszystkie wyekstrahowane DNA zostały przetestowane na obecność ASFV przy użyciu protokołu PCR w czasie rzeczywistym. W tym badaniu uznaliśmy każdą próbkę o wartości CT poniżej 40 za dodatnią. Analizę statystyczną przeprowadzono przy użyciu oprogramowania Epi Info 7 (CDC, USA).

Wyniki: Wszystkie zebrane muchówki niegryzące należały do pięciu rodzin: Calliphoridae, Sarcophagidae, Fanniidae, Drosophilidae i Muscidae. Spośród 361 próbek, 201 było dodatnich na obecność DNA ASFV. Uzyskane wartości CT tych próbek wahały się od 21,54 do 39,63, z medianą 33,59 i średnią wartością 33,56. Znacznie niższe wartości CT (odpowiadające wyższej ilości wirusowego DNA) uzyskano u Sarcophagidae, ze średnią wartością 32,56; znacznie wyższą liczbę dodatnich pul odnotowano w sierpniu, średnia wartość = 33,12.

Wnioski: Nasze badanie dostarcza przekonujących dowodów na obecność najczęstszych much synantropijnych w pobliżu ferm świń domowych przenoszących DNA ASFV, podkreślając znaczenie wzmocnienia środków bezpieczeństwa biologicznego i protokołów zapobiegania cyklowi życiowemu i dystrybucji owadów.

Balmoș OM, Ionică AM, Horvath C, et al. African swine fever virus DNA is present in non-biting flies collected from outbreak farms in Romania. Parasites Vectors. 2024; 17: 278. https://doi.org/10.1186/s13071-024-06346-x

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji