X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dobrostan i wydajność loch i prosiąt w kojcach porodowych z tymczasowym systemem blokad

Wyniki sugerowały, że kojce porodowe z tymczasową blokadą ułatwiały interakcje między matką a młodymi i wykazywały wyższy wskaźnik zmiażdżeń.

2 maj 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Badanie miało na celu porównanie dobrostanu i wydajności loch i prosiąt w trzech różnych systemach porodowych (klatka porodowa (FC) i kojec porodowy z tymczasową klatką (TC): SWAP i JLF15).

Metody: W każdym sezonie obserwowano jedną partię mieszańców Duroc. W klatkach porodowych znajdowało się 18 loch (183 prosięta), w SWAP 23 lochy (243 prosięta), a w JLF15 23 lochy (237 prosiąt). Dniem oproszenia był dzień 0, a odsadzenie nastąpiło w dniu 24. Okres zamknięcia w kojcu trwał od wejścia do odsadzenia w kojcach porodowych i od 1 dnia przed spodziewanym dniem porodu do 3 dnia w kojcach porodowych z tymczasowym zamknięciem w kojcu. Interakcje społeczne między miotami, między lochami i prosiętami oraz eksplorację przez lochy i prosięta obserwowano w dniach 2, 4, 12 i 23. Przeanalizowano nagrania wideo zdarzeń zmiażdżenia, które doprowadziły do śmierci prosiąt. Prosięta ważono w dniu 3 i 19, a otarcia przednich kończyn oceniano w dniu 19. Próbki śliny loch pobierano na 1 dzień przed i po tymczasowym zamknięciu, w dniach 2, 4, 12 i 23 w celu oceny poziomu kortyzolu i chromograniny A (CgA).

Wyniki: W 2. dniu prosięta w kojcach porodowych z tymczasową blokadą nawiązywały kontakty nosowo-nosowe z lochami częściej niż prosięta w typowych kojcach porodowych. Lochy w kojcach porodowych z tymczasową blokadą wchodziły w interakcje z prosiętami częściej niż te w typowych kojcach porodowych w dniu 12. Lochy w kojcach porodowych z tymczasową blokadą eksplorowały kojce częściej niż te w standardowych kojcach porodowych w dniu 4. Wskaźnik zgniatania (tj. liczba prosiąt na lochę) SWAP (1,2 ± 0,3) był wyższy niż w przypadku JLF15 (0,6 ± 0,2) i klatek porodowych (0,3 ± 0,1), a wskaźnik zgniatania JLF15 był wyższy niż w przypadku typowych kojców porodowych. Jesienna partia wykazała najniższy wskaźnik zgniatania wśród różnych partii. Liczba incydentów zgniecenia była podobna, gdy lochy w kojcach porodowych z tymczasową blokadą były w klatce lub luzem. Odsetek przypadków, w których lochy korzystały z podpory z kojca podczas zmiany postawy, ale nadal zgniatały prosięta, był wyższy w typowych kojcach porodowych niż w kojcach porodowych z tymczasową blokadą. Nie stwierdzono różnic we wzroście i otarciach przednich kończyn u prosiąt między systemami. Kortyzol w SWAP osiągnął szczyt w dniu 2, a CgA w JLF15 osiągnął szczyt w dniu 4 i pozostał podwyższony w dniu 12. Kortyzol i CgA w klatkach porodowych pozostały podobne podczas laktacji.

Wniosek: Nasze wyniki sugerują, że kojce porodowe z tymczasową blokadą ułatwiały interakcje między matką a młodymi; kojce porodowe z tymczasową blokadą wykazywały wyższy wskaźnik zgniatania; lochy zmieniały swoją postawę w różny sposób w zależności od systemu i partii; stosowanie tymczasowej blokady nie zmieniała poziomu biomarkerów stresu u loch.

Ko H, Temple D, Hales J, Manteca X, Llonch P. Welfare and performance of sows and piglets in farrowing pens with temporary crating system on a Spanish commercial farm. Applied Animal Behaviour Science. 2022; 246: 105527. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2021.105527.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji