X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dynamika zakażenia wirusem influenzy świń, badania długookresowe.

Powyższe badania wskazują na możliwość krążenia wirua w stadach na różne sposoby, od wybuchu epidemii do endemicznych zakażeń o małej częstości.

4 grudzień 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W celu oceny dynamiki zakażenia wirusem influenzy u świń, przeprowadzono badania serologiczne i wirusologiczne na dwóch partiach świń z dwóch rożnych gospodarstw ( F1 i F2). Badane były zwierzęta od 3 tygodnia życia do uboju. Okresowo były przeprowadzane badania nad obecnością przeciwciał przeciw SIV ( metoda ELISA i hemaglutynacja) i siewstwem wirusa przez jamę nosową ( RT-PCR i izolacja wirusa na zarodkach kurzych i komórkach MDCK). Izolaty wirusa zosały podtypowane; geny hemaglutyniny i neuraminidaz zostały częściowo zsekwencjonowane i poddane analizie filogenetycznej.

W stadzie F1 wykryto 4 fale krążenia wirusa. Ogólnie 62/121 świń (51.2%) było dodatnich w badaniu RRT-PCR przynajmniej raz. Wszystkie izolaty z F1 odpowiadały podtypowi H1N1, jadnak w jednym przypadku odczyn hamowania hemaglutynacji wykazał obecność przeciwciał przeciwko H3N2. Pierwsza fala wirusa była widoczna już poprzez wykrycie przeciwciał w siarze. Dziewięć świń było dodatnich w dwóch niekolejnych tygodniach próbobrania, a dwie z nich tym samym izolatem. Analiza filogenetyczna wykazała, że w gospodarstwie krążą różne warianty H1N1. W stadzie F2 został wykryty tylko jeden izolat H1N2. Wszyskie infekcje z nim związane przebiegały w tym samym czasie, co wyglądało jak typowy wybuch influenzy.

Powyższe badania wskazują na możliwość krążenia wirua w stadach na różne sposoby, od wybuchu epidemii do fal zakażeń o małej częstości.

Meritxell Simon-Grifé, Gerard E Martín-Valls, María J Vilar, Núria Busquets, Mercedes Mora-Salvatierra, Theo M Bestebroer, Ron AM Fouchier, Margarita Martín, Enric Mateu and Jordi Casal. Swine influenza virus infection dynamics in two pig farms; results of a longitudinal assessment. Veterinary Research 2012, 43:24 doi:10.1186/1297-9716-43-24

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji