W niniejszym badaniu wdrożono proste, praktyczne podejście oparte na zjawisku imprintingu, mające na celu poprawę dobrostanu i wskaźników wzrostu dla prosiąt odsadzonych. Od urodzenia prosięta były ciągle eksponowane na proste kształty 2D, białe koła na czarnym tle (BK) lub czarny krzyż na białym tle (CK). Po odsadzeniu prosięta przydzielono do grupy do których należały prosięta, które przed odsadzeniem widziały znak BK lub do grupy, do której należały prosięta, które przed odsadzeniem widziały znak CK. Kojce testowe, lecz nie kontrolne, miały umieszczone na dwóch połowach odpowiednio znak BK i CK. Badania prowadzono w grupach o niskiej i wysokiej gęstości, tj. 10 lub 20 osobników na kojec (łącznie 120 zwierząt).
Wyniki wykazały lepsze wyniki wzrostu grupy badanej (o 12-17% większy przyrost dobowy). Ogólnie rzecz biorąc, liczba walk po odsadzeniu była niższa w grupie testowej, a większość walk (62-75%) wystąpiła pomiędzy WC i BC. Jeśli chodzi o terytorialność, tendencją prosiąt po odsadzeniu było pozostawanie w obszarze oznaczonym znajomym znakiem - czyli znacznie bardziej wyraźne grupowanie w kojcach testowych (p <0,05), w porównaniu z kojcem kontrolnym.
Wydaje się, że wirtualne dzielenie kojców po odsadzeniu przy użyciu prostych symboli 2D, które prosięta widziały przed odsadzeniem, może zmniejszyć agresję poodsadzeniową, promuje odrębne grupowania i zachowania terytorialne oraz promuje wzrost prosiąt odsadzonych w warunkach hodowlanych, w szczególności w grupach o niższej gęstości.
NikolinaMesarec, Maja Prevolnik Povše, Dejan Škorjanc, JankoSkok. Gangs of piglets: Welfare and growth of imprinted and guided weaners. Applied Animal Behaviour Science. Available online 21 May 2017. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2017.05.018