X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Genetyczne powiązania między zachowaniem ukierunkowanym na człowieka a wewnątrzgatunkową agresją społeczną u tuczników

Oszacowania odziedziczalności dla wszystkich badanych cech sugerują, że mogą one być odpowiednie jako metoda fenotypowania agresji i strachu/odwagi do celów selekcji genetycznej.

29 listopad 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W badaniu oszacowano parametry genetyczne dla zachowań ukierunkowanych na człowieka i wewnątrzgatunkowych cech agresji społecznej u rosnących świń oraz zbadano korelacje fenotypowe między nimi. Dostępne były dane dotyczące 2 413 rosnących świń. Świnie mieszano w nowe grupy społeczne liczące 18 zwierząt w wieku 69 ± 5,2 dnia, a zmiany skórne liczono 24 godziny po zmieszaniu. Indywidualne reakcje behawioralne na izolację w klatce wagowej lub w samotności na terenie, gdy człowiek bezpośrednio się do nich zbliżył, oceniono w ciągu 48 godzin po zmieszaniu. Dodatkowo, świnie były badane pod kątem reakcji behawioralnych na obecność pojedynczego ludzkiego obserwatora chodzącego w ich zagrodzie po okręgu w ciągu jednego i 4 tygodni po zmieszaniu, odnotowując świnie, które podążały za obserwatorem, dotykały go nosem lub gryzły. Modele zwierzęce zostały wykorzystane do oszacowania parametrów genetycznych i fenotypowych dla wszystkich badanych cech.

Odziedziczalność (h2) dla zmian skórnych, izolacji w klatce wagowej i reakcji na zbliżanie się człowieka była niska do umiarkowanej (od 0,07 do 0,29), przy czym najwyższą wartość h2 oszacowano dla prędkości oddalania się od zbliżającego się obserwatora. Niskie, ale znaczące h2 oszacowano dla dotykania nosem (0,09) i gryzienia (0,11) obserwatora w 4 tygodnie po zmieszaniu. Zaobserwowano dodatnie wysokie korelacje genetyczne (rg) między izolacją w klatce wagowej a reakcjami na zbliżanie się człowieka (od 0,52 do 0,93) oraz w obrębie cech zmian skórnych (od 0,79 do 0,91), podczas gdy dodatnie niskie do wysokich korelacje między szacowanymi wartościami hodowlanymi (rEBV) oszacowano w ramach testu chodzenia człowieka po kojcu (od 0,24 do 0,59). Zaobserwowano dodatnie umiarkowane rg między izolacją w klatce wagowej a centralnymi i tylnymi zmianami skórnymi 24 godziny po wymieszaniu. Współczynniki rEBV między izolacją w klatce wagowej a reakcjami na zbliżenie się człowieka oraz cechami testu chodzenia w kojcu były niskie, w większości ujemne (-0,21 do 0,05) i nieistotne. Zaobserwowano niskie dodatnie rEBV (od 0,06 do 0,24) między zmianami skórnymi a testem chodzenia po kojcu. Korelacje fenotypowe między izolacją w klatce wagowej i reakcjami na podejście człowieka a zmianami skórnymi lub cechami testu chodzenia w kojcu były w większości niskie i nieistotne.

W warunkach tego badania szacunki h2 dla wszystkich badanych cech sugerują, że mogą one być odpowiednie jako metoda fenotypowania agresji i strachu / odwagi do celów selekcji genetycznej. Dodatkowo zaobserwowano korelacje genetyczne między wskaźnikami agresji i strachu. Odkrycia te sugerują, że selekcja mająca na celu zmniejszenie akumulacji zmian prawdopodobnie sprawi, że świnie będą bardziej zrelaksowane w warunkach klatki, ale zmienią zaangażowanie wobec ludzi w innych kontekstach, które zależą od lokalizacji zmian podlegających selekcji.

Suzanne Desire et. al. Genetic associations between human-directed behavior and intraspecific social aggression in growing pigs. Journal of Animal Science. 2023; 101:skad070. https://doi.org/10.1093/jas/skad070

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji