Większość betonowych podłóg rusztowych dla macior trzymanych w grupach zaprojektowano tak, aby ułatwić usuwanie nieczystości. Jednak takie podłogi mogą być związane z dyskomfortem podczas leżenia i chodzenia loch, urazami kończyn i kulawizną. Niniejsze badanie miało na celu ocenę wpływu podłóg o węższych listwach i szczelinach na komfort i zachowanie loch, a także gospodarkę odchodami. Loszki podzielono na dwie grupy: umieszczone na betonowej podłodze o szerokości listew 105 mm i szczelinach 19 mm (Test; 1 grupa 25 loszek) lub na podłodze o szerokości listew 125 mm i szczelinach 25 mm (Kontrola ; 1 grupa licząca 24 loszki), karmionych za pomocą elektronicznych karmników dla loch. Przez cały czas rejestrowano tarcie listew, temperaturę powietrza, wilgotność i stężenie amoniaku. Czystość podłóg i zwierząt oceniano raz w tygodniu. Dla każdej oceny chodu lochy, rozkład masy kończyn, zachowanie postawy, uszkodzenia kończyn, czasu poświęconego na aktywność, masę ciała, słoninę i wydajność reprodukcyjną mierzono na początku i na końcu ciąży.
Wartości parametrów dla powietrza pozostawały w dopuszczalnych granicach, bez znaczących różnic między pomieszczeniami badawczymi i kontrolnymi. Czystość podłogi i zwierząt była podobna w przypadku badania i kontroli. Współczynnik tarcia podłóg znacznie się zmniejszył w ciągu pierwszego tygodnia użytkowania, a następnie ustabilizował się przez cały okres ciąży bez różnic między grupami. Ogólna częstość występowania kulawizny była podobna w grupie testowej (16,7%) i kontrolnej (14,4%), ale więcej macior kontrolnych wymagało leczenia przeciwbólowego. Nasilenie przerostu racic i ich pękania było widoczne na przednich i tylnych kończynach, a w przypadku pęknięć ścian na tylnych kończynach loch kontrolnych. Niektóre skutki były widoczne już w ciągu tygodnia od przebywania na podłodze kontrolnej. U loch kontrolnych częściej występowały wahania masy ciała w późnej ciąży i wykazywały większą zmienność masy przyłożonej na tylne nogi. Lochy kontrolne spędzały więcej czasu stojąc w 6 tygodniu, w tygodniu 10 oraz na kontaktach społecznych pod koniec ciąży, niż lochy w grupie badanej. Nie było znaczących różnic w częstości zmian postawy, masy ciała loch, słoniny i wydajności reprodukcyjnej pomiędzy grupami.
Chociaż wyniki nie wykazały wyraźnych różnic w parametrach zwierząt, lochy na szerszej (kontrolnej) podłodze miały wyższe wyniki w zakresie uszkodzeń kończyn i wskaźniki większego dyskomfortu podczas stania. Dlatego węższe szerokości listew i szczelin mogą zapewnić korzyści w zakresie zdrowia kończyn i komfortu lochy bez uszczerbku dla gospodarki odchodami i jakości powietrza.
Devillers N, Yan X, Dick KJ, Zhang Q, Connor L. Determining an effective slat and gap width of flooring for group sow housing, considering both sow comfort and ease of manure management. Livestock Science. 2020; 242: 104275. https://doi.org/10.1016/j.livsci.2020.104275