X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ Programu Edukacji Hodowlanej na śmiertelność, wyniki produkcyjne i koszty leczenia prosiąt.

Stosowanie odpowiednich praktyk w chowie prosiąt może znacząco poprawić wskaźniki produkcyjne, śmiertelności i uboju, a także zminimalizować koszty leczenia zwierząt po odsadzeniu.

20 listopad 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Celem badań było ustalenie, czy Edukacja Hodowlana (HE) może pozytywnie wpłynąć na wskaźniki śmiertelności i uboju, wydajności produkcyjnej i kosztów leczenia zwierząt w po odsadzeniu.

W celu porówniania kondycji zwierząt z grupy monitorowanej przez HE do zwierząt objętych standardowa opieką (SC) zostały przeprowadzone dwa badania kliniczne. Badanie 1 było analizą retrospektywną porównującą wskaźniki śmiertelności, masę ciała w momencie odsadzania i koszty leczenia przed (n=71 grup) i po (n=83 grupy) szkoleniu HE. Badanie 2 miało na celu prospektywną ocenę procentową zwierząt poddanych ubojowi, śmiertelności, świń wysokowartościowych i kosztów leczenia w przeliczeniu na jedno zwierzę. Badanie było przeprowadzone na grupach losowo podzielonych na te objęte opieką HE (n=20) i SC (n=20). Porównano wyniki produkcyjne na poziomie grupy.

W badaniu 1 różnice między grupami HE i SC dla ogólnego wskaźnika śmiertelności (3.12% ± 0.001% do 3.64% ± 0.004%) i kosztów leczenia na jedno zwierzę ($0.54 ± $0.06 do $1.08 ± $0.08) były znaczące (P < .001). Masa ciała prosiąt w momencie odsadzania była wyższa w grupach HE (26.28 ± 0.20 kg) niż w grupach SC (25.51 ± 0.20 kg; P < .05). W badaniu 2 procent wysokowartościowych świń był wyższy w grupach HE (93.92% ± 0.007%) w porównaniu do grup SC: (91.48% ± 0.007%; P < .001). Wszystkie wartości zostały wyrażone jako średnie ± odchylenie standardowe.

Stosowanie odpowiednich praktyk w chowie prosiąt w postaci procedur popieranych przez Program Edukacji Hodowlanej, skupiającym się na opiece indywidualnej nad zwierzęciem, a także stosowanie się do istniejących protokołów może znacząco poprawić wskaźniki produkcyjne, śmiertelności i uboju, a także zminimalizować koszty leczenia zwierząt po odsadzeniu.

Galina Pantoja L, Kuhn M, Hoover T, et al. Impact of a Husbandry Education Program on nursery pig mortality, productivity, and treatment cost. J Swine Health Prod. 2013;21(4):188–194.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji