X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dowody na zakażenie grypą typu A i ryzyko przeniesienia zakażenia między świniami a pracownikami gospodarstw rolnych

Wyniki podkreślają potrzebę wdrożenia protokołów nadzoru i zapobiegania transmisji na linii świnia-człowiek.

20 lipiec 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Międzygatunkowe przenoszenie wirusa grypy A pomiędzy świniami i ludźmi stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia zwierząt jak i zdrowia publicznego. Aby lepiej zrozumieć ryzyko transmisji grypy na interfejsie człowiek-zwierzę, oceniliśmy 1) szybkość wykrywania wirusa grypy A u pracowników gospodarstw rolnych ze świniami przed i po pracy podczas dwóch sezonów grypy u ludzi, 2) oceniliśmy czynniki ryzyka związane z wykrywaniem wirusa grypy A u pracowników gospodarstw rolnych i 3) scharakteryzowaliśmy sekwencje genetyczne wirusa grypy A wykrytego zarówno u pracowników, jak i u świń.

Spośród 58 pracowników dostarczających próbki wymazu nosowego w okresach 8-tygodniowych w sezonach grypy 2017/18 i 2018/19, 33 (57%) uzyskało wynik dodatni rRT-PCR co najmniej raz. Szesnastu (27%) pracowników miało wynik dodatni pracą i 24 (41%) po pracy. Na poziomie próbki, 58 z 1 785 wymazów z nosa (3,2%) miało wynik dodatni w rRT-PCR, z czego 20 z 898 (2,2%) zostało pobranych przed pracą i 38 z 887 (4,3%) po pracy. Chociaż pracownicy rolni częściej wykazywali pozytywny wynik pod koniec dnia pracy, nie było objawów choroby grypopodobnej ani innych wskaźników ryzyka związanych z wykryciem wirusa grypy A przed lub po zgłoszeniu się do pracy. Bezpośrednie sekwencjonowanie całego genomu z próbek uzyskanych z wymazu nosowego pracowników wykazało dowody na zakażenie pracownika wirusem pandemicznym 2009 H1N1 grypy A pochodzenia ludzkiego (H1-pdm 1A 3,3,2) podczas zgłaszania się do pracy i ekspozycję pracowników na wirus grypy A pochodzenia świńskiego (H1-alfa 1A 1,1) krążący wśród świń w gospodarstwie, w którym byli zatrudnieni.

Nasze badanie dostarcza dowodów na 1) ryzyko przeniesienia wirusa grypy A między świniami a ludźmi, 2) pracowników zakażonych wirusem grypy A pandemicznym H1N1 zgłaszających się do pracy i 3) pracowników narażonych na kontakt ze świniami będącymi nosicielami wirusa grypy A pochodzącego od świń. Nasze wyniki podkreślają potrzebę wdrożenia protokołów nadzoru i zapobiegania transmisji na styku świnia-człowiek.

Lopez-Moreno G, Davies P, Yang M, Culhane MR, Corzo CA, Li C, Rendahl A, Torremorell M. Evidence of influenza A infection and risk of transmission between pigs and farmworkers. Zoonoses and Public Health. 2022; 00: 1-12. https://doi.org/10.1111/zph.12948

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji