Analizy genetyczne i filogenetyczne sugerują, że pandemiczny wirus H1N1 / 2009 pochodzi z dobrze znanych linii wirusów influenzy świń; jednakże, nie istnieją przekonujące dowody co do tego, że pandemiczny wirus pochodzi z bezpośredniego prekursora świń. Ponadto dynamika ewolucji wirusa influenzy u świń nie została dobrze udokumentowana.
W tym badaniu zajmowano się rekombinowanym wirusem (rH1N1) o tym samym układzie jak pandemiczny H1N1 / 2009. Wirus przeszedł dziewięć kolejnych pasaży u świń. Nasilenia infekcji wzrastały kolejno z każdym pasażem. Głębokie sekwencjonowanie wirusowych quasi-gatunków z dziewiątego pasażu ujawniło pięć mutacji konsensusowych aminokwasów: PB1 A469T, PA 1129T, NA N329D, NS1 N205K i NEP T48N. Mutacje w białku HA, różniły się znacznie pomiędzy górnymi i dolnymi drogami oddechowymi. Trzy reprezentatywne wirusowe klony z pięcioma mutacjami konsensusu zostały wybrane do oceny funkcjonalnej. W stosunku do wirusa wyjściowego trzy klony wykazywały zwiększoną replikację i aktywność polimerazy w warunkach in vitro oraz zwiększoną replikację, patogenność i transmisję u świń, świnek morskich i fretek in vivo. W szczególności, dwa mutanty rH1N1 (PB1 A469T i połączone NS1 N205K i NEP T48N) zostały zidentyfikowane jako determinanty transmisji u świnek morskich. Co istotne, jeden klon mutanta wirusa z pięcioma mutacjami konsensusu, który również posiadał mutacje D187E, K211E i S289N w swojej hemaglutyninie (HA), dodatkowo był w stanie zainfekować fretki drogą aerogenną równie skutecznie co wirus pandemiczny.
Nasze wyniki wskazują, że wirus influenzy można nabyć właściwości podobne do posiadanych przez wirusy pandemiczne po ograniczonych kolejnych pasażach u świń.
Znaczenie
Wykazano tu, że reasortant wirusa influenzy świń, z tym samym wzorem ułożenia genowego jak pandemiczny wirus H1N1 / 2009, poddany tylko dziewięciu pasażom u świń, nabywa znacząco zwiększonej zjadliwości i transmisyjności. W szczególności jeden klon mutanta wirusa z pięcioma mutacjami konsensusu, który posiadał mutacje D187E, K211E i S289N w swojej hemaglutyninie (HA), dodatkowo był w stanie infekować drogą aerogenną równie skutecznie co wirus pandemiczny. Nasze odkrycia sugerują, że świnie mogą łatwo wywołać mutacje adaptacyjne u wirusa prekursora do dalszego przekształcenia go w wysoce zjadliwą i zakaźną formę zbliżoną do pandemicznego wirusa H1N1 / 2009, co podkreśla potencjalne bezpośrednią rolę świń w podnoszenie zjadliwości i zakaźności wirusa influenzy świń typu A.
K Wei, H Sun, Z Sun, Y Sun, W Kong, J Pu, G Ma, Y Yin, H Yang, X Guo, RG Webster, K-C Chang and J Liu. Influenza A virus Acquires Enhanced Pathogenicity and Transmissibility After Serial Passages in Swine. J Virol. 2014 Aug 6. doi: 10.1128/JVI.01679-14