Wstęp
W 2010 roku powstała "Deklaracja Europejska na temat alternatyw dla chirurgicznej kastracji świń". Deklaracja przewiduje, że od 1 stycznia 2012 roku, chirurgiczna kastracja świń przeprowadzana jest wyłącznie z użyciem długotrwałej analgezji i / lub anestezji, a od 2018 chirurgiczna kastracja świń powinna być wycofana całkowicie.
Federacja Lekarzy Weterynarii Europy wspólnie z Komisją Europejską przeprowadziła ankietę poprzez SurveyMonkey © dotyczącą postępów dokonanych w różnych krajach europejskich. Badanie dostarcza informacji opisowych odnośnie kastracji prosiąt w 24 krajach europejskich. Dokonano także przeglądu piśmiennictwa na tmat praktyczności i skuteczności metod alternatywnych dla chirurgicznej kastracji bez znieczulenia.
Wyniki
Otrzymano czterdzieści odpowiedzi ankietowych z 24 krajów. Oprócz Irlandii, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, którze mają dane historyczne dotyczące produkcji samców niekastrowanych, 18 krajów chirurgicznie kastruje 80% lub więcej męskiej populacji trzody chlewnej. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku 5% samców świń chirurgicznie kastrowanych w 24 krajach europejskich objętych badaniem, kastracja jest wykonywana w anestezji i analgezji i 41% w analgezji (odrębnie). Meloksykam, ketoprofen i fluniksyna były najczęściej stosowanymi lekani do znieczulenia. Prokaina była najczęstszym środkiem miejscowo znieczulającym. Jako lek uspokajający często wymieniano azaperon, mimo że nie posiada właściwości przeciwbólowych. Połowa badanych krajów uważa, że metoda stosowana do znieczulania nie jest praktyczna i skuteczna. Jednak kraje, które mają doświadczenie w korzystaniu zarówno z anestezji i pooperacyjnej analgezji , takie jak Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Holandia, uważają, że ta metoda jest praktyczna i skuteczna. Szacowany średni odsetek immunokastrowanych świń wyniósł 2,7% (mediana = 0,2%). Belgia zaprezentowała najwyższy szacowany odsetek immunokoastrowanych świń (18%).
Wnioski
Daleko jeszcze do spełnienia zobowiązań zarówno z 1 stycznia 2012 roku jak i 2018. Opinie na temat dobrostanu zwierząt i praktyczności alternatyw dla chirurgicznej kastracji bez znieczulenia są bardzo rozbieżne. Chociaż kraje korzystające rutynowo ze znieczulenia uważają, że jest to praktyczne i skuteczne, to tylko nieliczne kraje wydają się zmierzać do dotrzymanie terminu wycofywania kastracji chirurgicznej.
Nancy De Briyne, Charlotte Berg, Thomas Blaha and Déborah Temple. Pig castration: will the EU manage to ban pig castration by 2018? Porcine Health Management 20162:29. DOI: 10.1186/s40813-016-0046-x