X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Kolczykowanie prosiąt: poziom kortyzolu u prosiąt kolczykowanych ze znieczuleniem i bez

Kolczykowanie powoduje gwałtowny wzrost poziomu kortyzolu w porównaniu z grupą kontrolną, co sugeruje, że procedura ta powoduje znaczny dyskomfort.

15 luty 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Celem niniejszego badania było porównanie odpowiedzi ze strony kortyzolu z powodu stresu po znakowaniu uszu prosiąt i innych bolesnych zabiegów hodowlanych (np kastracji i skracania ogonów) oraz do oceny skuteczności analgezji z użyciem meloksykamu. W sumie 210 prosiąt- samców zostało losowo przydzielonych w równej liczbie (n = 30) do jednej z siedmiu grup: grupa kontrolna (H), grupa kolczykowana bez znieczulenia (ET), grupa kolczykowana ze znieczulenie (ETM), grupa kastracji bez znieczulenia (C) i kastracji ze znieczuleniem (CM) oraz grupa skracania ogona bez znieczulenia (TD) i ze znieczuleniem (TDM). Procedury przeprowadzono w dniu 3 lub 4 po porodzie. Od każdego prosięcia pobrano pięć próbek krwi: 30 minut przed odpowiednią procedurą (wartość odniesienia) i 30, 60 min, 4 i 7 godzin po zabieu, w celu oceny stężenia kortyzolu.

W czasie 7 godzin od zabiegu stężenie kortyzolu powróciło do wartości bazowych we wszystkich grupach. W grupie ET odpowiedź kortyzolu była większa niż u prosiąt z grupy H w 30 min (P <0,001) i 60 minut (p = 0,001) po zabiegu. Z kolei odpowiedź kortyzolu w grupie ET była niższa niż w C w  30 min (P = 0,001), ale nie różniła się znacząco w pozostałych czasach. Średni poziom kortyzolu był podobny u prosiąt z grup ET i TD we wszystkich próbkach. Biorąc pod uwagę zarówno intensywność jak i czas trwania odpowiedzi kortyzolu (AUC), w grupie ET odnotowano większą odpowiedź niż TD. Znieczulenie (ETM) poskutkowało znacznie niższym poziomem kortyzolu niż grupie ET w 30 i 60 min. Kastracja (C) wywołała największą reakcję wzrostu stężenia kortyzolu ze wszystkich procedur; Istotne działanie przeciwbólowe (CM) zaobserwowano tylko na 4 h po zabiegu. W grupie TD odnotowano znacznie wyższy poziom kortyzolu niż u prosiąt z grupy po 30 minutach; znieczulenie (TDM) znacznie zmniejsza odpowiedź kortyzolu w ciągu 30 min.

Wnioskujemy, że kolczykowanie powoduje gwałtowny wzrost poziomu kortyzolu w porównaniu z grupą kontrolną, co sugeruje, że procedura ta powoduje znaczny dyskomfort. Jednakże konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia uzyskanych wyników.

Numberger, J., Ritzmann, M., Übel, N., Eddicks, M., Reese, S. and Zöls, S. (2016) ‘Ear tagging in piglets: the cortisol response with and without analgesia in comparison with castration and tail docking’, animal, 10(11), pp. 1864–1870. doi: 10.1017/S1751731116000811

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji