Zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS) jest obecnie najbardziej szkodliwą chorobą w amerykańskim przemyśle trzody chlewnej. Kliniczne objawy zakażenia wirusem PRRS (PRRSv) w stadach hodowlanych obejmują zaburzenia rozrodu z ronieniami, martwymi urodzeniami, przedwczesnym oproszeniem i zwiększoną śmiertelnością przed odsadzeniem. Surowica od prosiąt przeznaczonych do odsadzenia jest uważana za najbardziej odpowiednią próbkę do monitorowania zakażenia PRRSv i stabilności w stadach hodowlanych. Jednak płyny procesowe (technologiczne, PF- surowiczo-krwisty wysięk będący wynikiem pobrania ogonów i jąder po ich obcieciu) są nową próbką proponowaną do monitorowania prosiąt (w wieku 3–5 dni). Kolejną próbkę stanowią chusteczki do wymion (UW) loch w okresie laktacji. Służą do pośredniego monitorowania stanu zakażenia prosiąt ssących. W tym miejscu oceniliśmy, jaki rodzaj próbki (np. surowice, jądra, ogony lub UW) należy zastosować do dokładnego ustalenia statusu PRRSv miotu. Na farmie 10 tygodni po wybuchu PRRSv zostały wyselekcjonowane dwadzieścia cztery mioty. W ndiahc 3-5, pobrano próbki krwi, ogony i jądra od każdego prosięcia w miocie oraz ściereczkę, którą przetarto skórę wymin lochy. Poszczególne jądra i ogony z miotu oraz chusteczka do wymion zostały umieszczone w torebce z możliwością wielokrotnego zamykania, aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu. Sprawdzono czułość (Se), swoistość (Sp), ujemną wartość predykcyjną (NPV), dodatnią wartość predykcyjną (PPV) i ogólną zgodność na poziomie miotu, stosując wyniki surowic miotu jako złoty standard.
Optymalna wartość progu cyklu (Ct) do zaklasyfikowania próbki jako ujemnej wyniosła ≥35 dla surowicy i ≥36 dla próbek pulowanych (jądra, ogony i UW) na podstawie analizy krzywej ROC. Stosując te progi, płyn pobrany z jąder wykazał najlepszą ogólną wydajność (Se = 92% [62–100]; Sp = 82% [48–98], NPV = 90% [55–100], PPV = 85% [55–98], zgoda ogólna = 87 %) w porównaniu z płynem z ogonów i UW. Czułość płynu z ogona wynosiła 62% (32–86), a UW 23% (5–54), z których oba osiągnęły 100% swoistość i PPV.
Badanie to dostarcza informacji na temat wpływu każdej z tkanek pobranych podczas zabiegów na prosiętach na wykrycie PRRSv, co staje się istotne w krajach, w których kastracja i/lub obcinanie ogonów są zakazane.
Vilalta C, Sanhueza JM, Schwartz M, Kikuti M, Torremorell M, Corzo CA. Assessing the litter level agreement of RT-PCR results for porcine reproductive and respiratory syndrome virus in testicles, tails and udder wipes diagnostic samples relative to serum from piglets. Preventive Veterinary Medicine. 2021; 186: 105211. https://doi.org/10.1016/j.prevetmed.2020.105211